Home Bota SHBA provokon Pekinin, anija luftarake shkatërruese lundron afër ishullit të kontestuar kinez

SHBA provokon Pekinin, anija luftarake shkatërruese lundron afër ishullit të kontestuar kinez

Një anije ushtarake shkatërruese ka lundruar drejt ishujve të Kinës në pjesën jugore, deklaruan zyrtarë amerikanë, potencialisht për të ngritur tensionet në kohën e mosmarrëveshjeve mes SHBA-së dhe Kinës.

Dy vendet janë duke kaluar në një luftë për tregti, duke i shtyrë që të ngrisin tarifat në importet e të dyja palëve.

Zyrtari, në kushte anonimiteti, tha se anija lundroi shumë afër ishullit.

Ky operacion ishte veprimi i fundit për të kundërshtuar atë që Uashingtoni e konsideron kufizim të lëvizjes në ujërat strategjik ku Kina, Japonia dhe aziatikët operojnë.

Pretendimet e Kinës për detin jugor, që bën qarkullim 5 trilionë në vit të tregtisë, kontestohen nga Brunei, Malajzia, Filipinet, Taivani dhe Vietnami.

“Ne bëjmë navigim të lirë siç kemi bërë në të kaluarën dhe do të vazhdojmë në të ardhmen”, shtoi zyrtari amerikan.

Ministria e jashtme e Kinës nuk ka reaguar lidhur me këtë çështje.

Loading...
Previous articleNdërhyrja e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës: Ende pa datë takimi Trump-Rosenstein
Next articleSekretari i përgjithshëm i NATO-s komentoi referendumin në Maqedoni