Home Bota Polemika në Itali, ministri Salvini qesh në foto pas përmbytjeve

Polemika në Itali, ministri Salvini qesh në foto pas përmbytjeve

Ministri i Brendshëm Matteo Salvini, i shoqëruar nga Presidenti i Venetos, Luca Zaia, ka bërë një inspektim me helikopter në zonën e Bellunos, e cila është përfshirë nga përmbytjet dhe moti i keq në ditët e fundit.

Salvini erdhi në kazermat e zjarrfikësve në Mestre, ku ai u ngrit me një helikopter – pasi është e pamundur të vizitosh shumë vende që janë të vështira për t’u arritur me mjete të tjera – duke fluturuar mbi zonat e goditura nga përmbytjet. Deri tani raportohet për dhjetëra rrëshqitje të dheut, rrugë të shkatërruara, lokalitete të famshme për bukurinë e tyre, por të shkatërruara me pyjet shekullore thuajse të asgjësuara.

Ndërkohë, një foto e postuar në “Facebook” dhe “Twitter” nga Ministri i Brendshëm, duke u nisur për në zonën Belluno, ku ishte planifikuar inspektimi në zonat e prekura nga moti i keq, ka shkaktuar polemikë në rrjetet sociale kundër udhëheqësit të Lega-s.

‘Selfie’ është bërë në një motobarkë dhe prapa saj mund të shihet Venecia: Salvini sapo ka mbërritur në Veneto dhe nga laguna duhet të lëvizë drejt maleve të Bellunos, që në këto ditë kanë parë rrëshqitje të dheut, kanë fshirë rrugët, mijëra pemë të vjetra shkatërruara dhe dëmtime të rënda për popullatën.

Ai mban uniformën e Mbrojtjes Civile dhe e tregon veten të qeshur. “Ne fillojmë në drejtim të Bellunos për të inspektuar zonat e prekura nga rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet dhe do të sjellim ndihmën e parë konkrete të qeverisë. Të diel të mbarë miq, kush ndalon është i humbur”, shkroi ai në koment. Në mbyllje, një emoji të qeshur.

Një gjest jo i duhur, edhe për shkak të faktit se vetëm pak orë më parë në Sicili u shënua një tragjedi, me 12 njerëz të vdekur nga uji dhe balta, prandaj dhe njerëzit në në rrjetet sociale nuk e kanë mirëpritur dhe kanë nisur komentet negative, fyerjet dhe kritikat e rënda në :Tëitter”-in dhe “Fb” e ministrit dhe zv.kryeministrit.

“Dhjetë të vdekur në Palermo sonte dhe mendimi i parë i Salvinit është ‘selfie’ i qeshur që u jepet fansave”, shkruan një përdorues në ‘Twitter’.

“Toka jonë u shkatërruar tona, vdekje dhe lëndime. Çfarë ka për të qeshur? Nuk është e mundur për të zvogëluar çdo gjë dhe gjithmonë duhen bërë foto! Nuk më duket se kam parë zjarrfikës dhe punonjës të Mbrojtjes Civile në mes të kësaj rrëmuje”, – lexohet në një mesazh tjetër.

Nga PD, vjen qëndrimi i zëvendësit, Carmelo Miceli: “Fotot e Salvinit transformojnë tragjedinë e motit të keq në një shfaqje për të klikuar”, shkruan ai në Facebook. Ndoshta është hera e parë që ndjeshmëria sociale e pronarit e titullarit të ministrisë, ka parë një çarje të tillë të qartë. Por ai nuk shkurajohet dhe përgjigjet nga Belluno, pas takimit me gazetarët dhe në rrjetet sociale: “Nëse shkoj, kritikohem pse shkoj. Nëse unë nuk shkoj, ata më kritikojnë mua, sepse unë nuk shkoj. Nëse jam i trishtuar nuk është mirë, nëse qesh prapë nuk është mirë… A dini një gjë kritikues të dashur, profesorë dhe gazetarë të së majtës? Nuk më intereson, mendoj për italianët dhe vazhdoj të punoj”.

Loading...
Previous articleAutogoli më qesharak i të gjitha kohërave (Video)
Next articleTmerr në Marsejë, shemben dy pallate, nisin kërkimet nën rrënoja (VIDEO)