Home Bota Putin përkrah idenë për një ushtri europiane: Pozitive për botën shumëpolare

Putin përkrah idenë për një ushtri europiane: Pozitive për botën shumëpolare

“Dëshira e Evropës për të krijuar ushtrinë e vet dhe për të mos u mbështetur tek Uashingtoni për mbrojtjen nuk është vetëm e kuptueshme, por do të ishte “pozitive” për botën shumëpolare”.

Kështu  u shpreh Presidenti i Rusisë,  Vladimir Putin disa ditë pasi Donald Trump kundërshtoi këtë ide të Presidentit frances Emmanuel Macron.

“Evropa është një bashkim i fuqishëm ekonomik dhe është e natyrshme që ata duan të jenë të pavarur dhe sovranë në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë”, tha Putin për RT në Paris, ku liderët botërorë u mblodhën për të përkujtuar fundin e Luftës së Parë Botërore.

Ai gjithashtu përshkroi krijimin potencial të një ushtrie evropiane si “një proces pozitiv”, duke shtuar se do të “forcojë botën multipolare.” 

Udhëheqësi rus madje shprehu mbështetjen e tij ndaj presidentit francez Emmanuel Marcon, i cili kohët e fundit e mbështeti këtë ide duke thënë se qëndrimi i Rusisë për çështjen “është në linjë me atë të Francës” deri në një farë mase.

Kohët e fundit, presidenti Macron ringjalli planet ambicioze të krijimit të një force të kombinuar ushtarake të BE, duke thënë se është thelbësore për sigurinë e Evropës. Ai tha gjithashtu se BE duhet të bëhet e pavarur nga aleati i saj kryesor në anën tjetër të Atlantikut, duke provokuar një reagim të zemëruar nga Uashingtoni.

Loading...
Previous articleBeloved Albanian films screened in Copenhagen
Next articlePompeo says US will ‘hold accountable’ Khashoggi murderers, urges Saudi to do the same