Home Bota “Aromë” lufte në Detin e Kinës, shkatërruesi i SHBA hyn i armatosur...

“Aromë” lufte në Detin e Kinës, shkatërruesi i SHBA hyn i armatosur me raketa (Foto)

Një anije amerikane (shkatërrues) ka lundruar sot pranë një zone detare të diskutueshme në Detin e Kinës Jugore, duke injoruar paralajmërimet e përsëritura nga Pekini për të qëndruar larg rajonit mes tensioneve në rritje midis dy superfuqive ekonomike.

Të dielën, USS Preble (DDG-88), e armatosur me raketa Tomahaëk, lundroi përgjatë Shoalborough Scarborough në Detin e Kinës Jugore në mënyrë që të “sfidojë” kërkesën e gjigantit aziatik në këtë zonë. Uashingtoni ka refuzuar në mënyrë të përsëritur të pranojë akuzat kineze mbi inkursionet e saj në det, duke përmendur parimin e “lirisë së navigimit”.

“Preble lundroi brenda 12 miljeve detare të Scarborough Reef në mënyrë që të sfidojë pretendimet e tepruara detare dhe të ruajë qasjen në ujërat e udhëhequra nga ligji ndërkombëtar”, tha komandanti Clay Doss, një zëdhënës i Flotës së Shtatë.

Lëvizja e Preble, aq afër shkëmbit të Scarborough, u dënua më vonë nga Pekini.

Duke komentuar këtë çështje gjatë një konference për shtyp, Ministri i Jashtëm Lu Kang tha se ministria “nxit fuqishëm” SHBA të ndalë dërgimin e anijeve të luftës në rajon duke i quajtur ato “veprime provokative”.

Incidenti i së dielës shënon ndërhyrjen e dytë të SHBA në Detin e Kinës Jugore këtë muaj. Më 6 maj, USS Chung-Hoon lundroi brenda 12 miljeve detare të Gaven dhe Johnson Reefs në Ishujt Spratly, duke shkaktuar një reagim të fortë nga Kina.

“Veprimet përkatëse të luftanije amerikane shkelën sovranitetin e Kinës dhe minuan paqen, sigurinë dhe rendin e mirë në zonat përkatëse të detit”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Geng Shuang.

Loading...
Previous articleNusja i mori jetën vjehrrës/ Djali tregon ngjarjen e rëndë: Ja si e mora vesh …
Next articleNjë shqiptare në majën e Europës – Erblira Bici kampione në volejboll (VIDEO)