Home Aktualitet Gjithçka rreth operacionit të policisë që nisi nga mbrëmë në krejt Kosovën...

Gjithçka rreth operacionit të policisë që nisi nga mbrëmë në krejt Kosovën (VIDEO)

Policia e Kosovës që nga mbrëmë, ashtu edhe siç ka raportuar Gazeta Express ka nisur një aksion në disa të komuna të Kosovës, që si cak ashtu siç është mësuar deri më tani ka pasur disa persona, përfshirë këtu edhe policë e doganierë. Aksioni ka vazhduar sot edhe në veri të vendit, mirëpo, aty situata nuk ka qenë e qetë, pasi që ka pas shkëmbime me ar*më zjarri, e rrjedhimisht katër pjesëtarë të Policisë së Kosovës raportohet se janë pla*gosur, shkruan Gazeta Express

Një aksion i Policisë së Kosovës të hënën, nën udhëheqjen e kryeprokurorit të Pro*kurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, la nën pranga katër kontrab*andistë dhe katër doganierë.

Gazeta Express ka raportuar se këta kanë qenë në vëzhgim disa mujorë si të përfshirë në korrupsion. Ata dyshohet se në mënyërë ilegale kanë lejuar që të futen në vendin tonë sasi të mëdha të mallit të kontrabanduar.

I njëjti aksion, mëngjesin e së martës vazhdoi edhe në disa komuna tjera të Kosovës. Operacioni policor u shtri edhe në Zveçan, Zubin Potok, Leposaviç, Mitrovicë Veriut, Drenas e Skenderaj.

Përmes një komunikate është bërë e ditur këta persona dyshohen për “Pjesëmarrje ose Organizim i Grupit Kri*minal”, në lidhje me veprat tjera penale, si: “Kontrabandim me Mallra”, “Keqpërdorim i Pozitës Zyrtare”, “Dhënie e Ryshfetit”, “Tregti e Ndaluar”. Për realizimin e këtij aksioni, Policia e Kosovës ka hasur edhe në rezi*stencë të ar*matosur.

Deri më tani është raportuar se janë të plagosur katër pjesëtarë të Policisë së Kosovës.

Policia ka bërë të ditur se kjo ka rezultuar me arr*estimin e disa zyrtarëve të nacionaliteteve të ndryshne, shqiptarë, serbë e boshnjakë.

Mirpëo, në veri të vendit, situata nuk u prit qetë. Policia hasi në rezistencë të arm*atosur në veri të Mitrovicës, me bllokada nëpër rrugë që kanë penguar qarkullimin e mjeteve zyrtare. Policia ka njoftuar se për këtë është dashur të përdoren mjetet për lirim të rrugëve, me qëllim që të vazhdojë operacioni.

“Si pasojë e pengesave të krijuara dhe pengimit të veprimeve policore në terren nga ana e disa qytetarëve në Veri të Mitrovicës, Policia e Kosovës ka shoqëruar në stacion policor edhe disa qytetarë të involvuar në këto raste”, thuhet në komunikatë. Gjithashtu, është bërë e ditur se operacioni po vazhdon ende./Express

Loading...