Home Bota Analiza Kim Jong Un dhe vitet e adoleshencës në Zvicër: Historia e panjohur...

Kim Jong Un dhe vitet e adoleshencës në Zvicër: Historia e panjohur e diktatorit të çmendur korean

Çfarë zbulojnë katër vitet e tij në Europë, për njeriun që do të bëhej udhëheqësi i Koresë së Veriut

Nga Anna Fifield

Joao Micaelo, atëherë djali 14-vjeçar i emigrantëve portugezë, i kujtohej qartë djali aziatik me tuta dhe këpucë Nike duke ecur në 6A, një klasë prej 22 nxënësish në shkollën e tij të vogël publike në Bernë, Zvicër, në vitin 1998.

Fëmijët ishin ulur tashmë në tavolinat e tyre kur djali i ri u fut në dhe u prezantua si Pak Un, i biri i diplomatëve të Koresë së Veriut.

Kishte një vend rezervë ngjitur me João, kështu që djali i ri, u ul në të.

12-vjeçari kishte një prerje flokësh kapelon dhe fillimin e asaj që një ditë do të bëhej një mjekër shumë e theksuar.

Djemtë shpejt u bënë të afërt, u lidhën për shkak të vendndodhjes së tyre, por edhe sepse as nuk ishin dhe aq të arrirë akademikisht.

Në klasën e gjashtë, klasat u ndanë në dy grupe, dhe Un dhe João u dërguan në grupin e studentëve akademikisht më të dobët.

Un ishte zënë ngushtë kur u thirr për t’iu përgjigjur pyetjeve para klasës – jo sepse nuk i dinte përgjigjet, por sepse nuk mund të shprehej.

Kështu João e ndihmoi atë me detyrat e shtëpisë së tij për gjermanishten, ndërsa i sapoardhuri ndihmoi shokun e tij të ri me matematikën.

João kujton Unin si të qetë, por tha se ai ishte shumë vendimtar dhe i aftë për të arritur qëllimin e tij.

Jo shumë vite më vonë João dhe shokët e tjerë të shkollës nga Berni kuptuan se kush ishte nxënësi i ri: Kim Jong Un, udhëheqësi i ardhshëm i Koresë së Veriut.

Kur u njoftua si trashëgimtar i babait të tij në vitin 2010, disa analistë shpresonin se, pasi kaloi katër vjet në Zvicër gjatë viteve të tij adoleshente, Kim Jong Un do të ishte një udhëheqës më mendjehapur i Koresë së Veriut.

Në fund të fundit, në shumë mënyra, koha e Kim në Zvicër zbulon një adoleshencë dhe edukim që nuk ishin aq të ndryshme nga ato tipike perëndimore: një dashuri për basketboll, një plan-program që kërkoi që ai të mësonte për Martin Luther King Jr dhe Nelson Mandela, dhe një garderobë të mbushur me veshje të markës (xhinse ishin ende jashtë diskutimit).

Por këto vite formuese mund të kenë pasur efekt të kundërt në udhëheqësin e ardhshëm.

Vitet e Kim në Zvicër, gjatë të cilave ai ishte i regjistruar si në një shkollë private dhe në një shkollë publike të vogël gjermanofolëse, do të bënin që ai të mësonte se nëse do të jetonte në botën e jashtme, ai do të ishte krejtësisht i pavlerë. Një askush.

Larg nga bindja e tij për të ndryshuar vendin e tij, këto vite do t’i tregonin atij domosdoshmërinë e përjetësimit të sistemit që e kishte kthyer atë, babanë dhe gjyshin në hyjni.

Vitet zbulojnë gjithashtu disa nga interesat dhe karakteristikat e temperamentit që do të përcaktonin njeriun që është spina më e madhe e politikës së jashtme në anën e Shteteve të Bashkuara.

Për shembull, i njëjti Kim Jong Un i cili kishte vrarë xhaxhain dhe vellain e tij, njihej edhe si një adoleshent që përcmonte shokët e klasës kur flisnin në gjermanisht, një gjuhë që ai vetë kishte vuajur për ta zotëruar.

Kim Jong Un ishte ende fëmijë kur u nis për në Berne, kryeqytetin e Zvicrës, në verën e vitit 1996, për t’u bashkuar me vëllain e tij më të madh Kim Jong Chol, në shkollë.

Ai e gjeti veten në një qytet piktoresk të çokollatës, që ndjehej më shumë si një qytet i çuditshëm sesa një kryeqytet ndërkombëtar.

Berna ishte i famshëm për kullën e tij të orës, njohur si Zytglogge, e cila kishte udhëhequr një nëpunës të ri patentash të quajtur Albert Einstein, për të zhvilluar teorinë e relativitetit rreth 90 vjet më parë.

Ajnshtajni, duke hipur në një tramvaj një mbrëmje në vitin 1905, zgjidhi misterin e “kohës hapësinore” që e kishte shqetësuar atë për vite të tëra.

Gushtin që Kim Jong Un mbërriti në Zvicër, në kinema transmetohej Misioni i Pamundur dhe Trainspotting ishte gati të hapej.

Kompjuterët personalë përdornin disqe floppy dhe MS-DOS.

Princi i Koresë së Veriut doli nga fëmijëria e tij e fshehtë në këtë botë të re dhe të hapur.

Nuk ishte hera e tij e parë jashtë vendit – ai kishte udhëtuar më parë në Evropë dhe Japoni – por ishte hera e parë që ai kishte jetuar jashtë kufijve të gjykatës mbretërore të Koresë së Veriut.

Ai u bashkua me vëllain e tij më të madh, i cili jetonte në Liebefeld, një lagje shumë periferike në Berne, për dy vjet me tezen, Ko Yong Suk, bashkëshortin e saj Ri Gang, dhe tre fëmijët e tyre.

“Ne jetuam në një shtëpi normale dhe vepruam si një familje normale.

Kam vepruar si nëna e tyre”, tha tezja e Kim, në Shtetet e Bashkuara, pothuajse 20 vjet më vonë.

“Miqtë e tyre vinin, dhe unë u përgatisja për të ngrënë.

Ishte një fëmijëri shumë normale, me ditëlindje dhe dhurata dhe fëmijët e Zvicrës vinin shpesh për të luajtur.”

Ata flisnin gjuhën koreane në shtëpi dhe hanin ushqim korean, dhe miqtë e djemve nuk e dinin se Imo-ashtu si e quanin Jong Chol dhe Jong Un – ishte fjala “Teta” në gjuhën koreane, jo “Mami”.

Ata kishin shumë dëshirë të jetonin në Europë dhe të kishin para.

Albumet e tyre të fotografive familjare përmbajnë fotografi të liderit të ardhshëm të Koresë së Veriut që noton në Mesdhe në Rivierën Franceze, në Itali, duke shëtitur në Euro Disney në Paris – nuk ishte udhëtimi i parë i Kim Jong Un atje; nëna e tij e kishte dërguar disa vjet më parë – dhe ski në Alpet zvicerane.

Ata qëndruan në një hotel luksoz në Interlaken, qytetin turistik jashtë Bernës, që është portë për malet Jungfrau dhe shtëpia e një parku të famshëm zbavitës.

Të gjithë anëtarët e familjes Kim kishin ndërtuar identitete me kujdes për të fshehur se kush ishin me të vërtetë.

Ri ishte regjistruar si shofer në Ambasadën e Koresë së Veriut dhe shkoi me emrin Pak Nam Chol.

Pak është një nga emrat më të zakonshëm koreanë pas Kim.

Ko, në përputhje me praktikën koreane, ku gratë mbajnë mbiemrat e tyre pas martesës, kishin dokumenta që e quanin Chong Yong Hye.

Kim Jong Chol ishte zyrtarisht Pak Chol, dhe Kim Jong Un ishte Pak Un.

Të gjithë ata ishin akredituar në misionin e Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara në Gjenevë që nga viti 1991 dhe këto dokumente diplomatike do t’i lejonin ata të udhëtonin lirisht në Europë.

Sipas këtij identiteti, Kim Jong Un u vendos në Liebefeld, ku arkitektura është më shumë si një bllok betoni i 70-ës sesa, një fshat Alpin.

Nuk është ndryshe nga stili brutalist i Phenianit. Prapa rrugës kryesore në një “rrugicë industriale”, në vendin fqinj të një kompanie të madhe tregtare të verës që duket si një manastir, është Nr. 10 Kirchstrasse.

Kjo ishte shtëpia e Kim Jong Un kur qëndronte në Zvicër.

Është një ndërtesë prej tre katesh, portokalli e lehtë.

Regjimi i Koresë së Veriut kishte blerë gjashtë apartamente pak pas ndërtimit të tyre në vitin 1989 për një çmim prej 4 milionë frangash zvicerane – pak më shumë se 4 milionë dollarë në atë kohë – për familjen dhe disa prej personaliteteve të tjera të Koresë së Veriut që jetonin në Zvicrën kapitale.

Apartamenti ishte modest, pa imazhe në mure, por adoleshenti Kim Jong Un kishte pajisje që shokët e tij të klasës vetëm mund t’i kishin ëndërruar: një mini-disk player, që ishte mënyra më e mirë për të ruajtur muzikë në vitet para iPod-it; një Sony PlayStation; dhe shumë filma që ende nuk ishin dhënë në kinema.

Disa miq të cilët shkuan në apartamentin e tij, donin të shihnin filmat e tij, veçanërisht ato që shfaqnin Jackie Chan ose James Bond.

Në Zvicër, Kim Jong Un mundi të jetonte një jetë relativisht normale.

Ai u bashkua me vëllain e tij më të madh në Shkollën Ndërkombëtare në Bernw, një shkollë private në gjuhën angleze, e cila u ndoq nga fëmijët e diplomatëve dhe emigrantëve të tjerë në kryeqytet.

Shkollimi kushton më shumë se 20,000 dollarë në vit.

Askush nuk habitej kur Kim Jong Un, ndonjëherë veshur me uniformën e shkollës, e me flamurin zviceran dhe një ari, simboli i kryeqytetit, shkonte në shkollë në një makinë të drejtuar nga shoferi.

Shumë fëmijë të diplomatëve të tjerë arrinin në shkollë në të njëjtën mënyrë.

Shkolla, popullata studentore e së cilës sot përfshin rreth 40 kombësi, e sheh veten si “të përkryer në një vend neutral.”

Në të vërtetë, Zvicra, e njohur për lirinë e saj për gjithçka, nga llogaritë bankare, në shkollimin e fëmijëve të diktatorëve, ishte vend ideal për koreano-veriorët e fshehtë.

Kur lajmi doli më parë se Kim Jong Un do të ishte pasardhësi i Kim Jong Il, shumë ish-njohës, të cilët kishin njohur të dy vëllezërit nën emra të ndryshëm dhe tani nuk ishin të sigurt se cili ishte emëruar pasardhës, raportuan lajme të informatave që ishin në fakt rreth vëllait të tij.

Shoqëruesit e klasës treguan se si ai ishte një person introvert, megjithatë fliste relativisht rrjedhshëm në anglisht, por doli se po flisnin për vëllain e gabuar, “Pak Chol” në vend të “Pak Un”.

Një karakteristikë, një dëshirë për filmat e Jean-Claude van Damme-it, megjithatë duket se zbatohet për dy djemtë, të cilët të dy ishin të apasionuar për të parë filma që shfaqin yllin belg.

Rastësisht, pak kohë më vonë, Van Damme luajti në një film të Hollivudit të quajtur “Double Team” me një basketbollist me emrin Dennis Rodman.

Filmi doli në 1997, ndërsa Kim Jong Un ishte në Zvicër.

Kim Jong Un ishte i fiksuar me basketbollin. Ai kishte një kosh jashtë apartamentit dhe do të luante atje shpesh, ndonjëherë duke bërë më shumë zhurmë sesa do të kishin preferuar fqinjët.

Çdo ditë në orën 5:00, kur zilja e shkollës binte, Kim Jong Un shkonte në fushat e basketbollit në shkollën e tij, ose në shkollën e mesme në qytetin e afërt të Lerbermatt, më pak se 10 minuta larg.

Ai gjithmonë mbante të njëjtën veshje për basketboll: një bluzë autentike Chicago Bulls me numrin 23 të Michael Jordans, pantallona të shkurtra Bulls dhe këpucët e tij Air Jordan.

Topi i tij ishte një Spalding me shenjën zyrtare të NBA.

Ana konkurruese e Kim shfaqej në fushën e basketbollit.

Ai mund të ishte agresiv. Ishte serioz në fushë, vështirë se ndonjëherë qeshte, ose fliste, vetëm përqendrohej në lojë.

Kur gjërat shkonin keq për të, ai mallkonte apo edhe përplaste kokën pas murit.

Nga baza e tij në Europë, ishte në gjendje të shihte edhe disa nga të mëdhenjtë e basketbollit.

Ai kishte qenë në Paris për të parë një ndeshje te NBA dhe kishte fotografi të tij duke qëndruar me Toni Kukoc të Chicago Bulls dhe Kobe Bryant nga Los Angeles Lakers.

Ishte nëna e tij, Ko Yong Hui, e cila nxiti interesin e parë për sportin.

Ka një përrallë të vjetër që nënat koreane, nga Veriu dhe Jugu, u pëlqen t’u tregojnë fëmijëve të tyre: Nëse luani basketboll, do të rriteni më shumë.

Kim Jong Un ishte i shkurtër si fëmijë dhe mbante një famë për këpucë platformash, për të kompensuar gjatësinë- kështu që Ko inkurajoi djalin e saj për të luajtur basketboll, me shpresën se përralla ishte e vërtetë.

Ajo ishte e kënaqur të shihte djalin e saj duke u marrë me basketboll, një sport që besonte se do ta ndihmonte të qartësonte mendjen e tij dhe të harronte obsesionin e fëmijërisë së tij me aeroplanë dhe motorë.

Në vend të kësaj, nëna dhe tezja e Kim Jong Unut e panë shpejt se basketbolli ishte bërë një varësi, djali ishte duke fjetur me topin në shtratin e tij dhe kjo gjë erdhi në kurriz të studimeve të tij.

Nëna e tij e vizitonte rregullisht për ta qortuar djalin e saj se luante shumë dhe studionte shumë pak.

Ajo mbërriti me një pasaportë që deklaronte se ishte Chong Il Biri, caktuar në misionin e Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara në Gjenevë që nga viti 1987, por zviceranët e dinin saktësisht se kush ishte.

Në fund të fundit, ajo mbërriti në vend me një Ilyushin 62 të prodhuar nga Rusia, që mbante shenja të Air Koryo, linjës ajrore të Koresë së Veriut.

Aeroplani, i cili mbante numrin e bishtit P882, ishte vetëm për VIP-a.

Madje kishte një dhomë gjumi të plotë në bord.

Të gjitha llojet e çantave dhe mallrave që ngarkoheshin brenda dhe jashtë aeroplanit, ndiqeshin me kujdes nga inteligjenca zvicerane.

Ata e vëzhguan Ko Yong Hui nga afër, duke mbajtur shënime për çdo gjë, nga ekspeditat e saj e blerjeve në Bahnhofstrasse të Zurich, një nga rrugët më ekskluzive të pazarit në botë, deri tek faturat në spital, në klinikat private në Liqenin e Gjenevës.

Ata gjithashtu e dinin se kush ishin fëmijët e saj.

Në biseda private, ata e quajtën Kim Jong Chol si një fëmijë “i gjatë dhe i dobët” dhe Kim Jong Un “i shkurtër dhe i trashë”.

Por avokatja e re zvicerane Carla Del Ponte (që më vonë do të bëhej kryeprokurore në gjykatat penale ndërkombëtare të Jugosllavisë dhe Ruandës), i kishte ndaluar autoritetet zvicerane që të monitoronin fëmijët.

Në Zvicrën e mirënjohur, ata u lejuan të ishin vetëm fëmijë – edhe nëse ata ishin fëmijët e një prej tiranëve më famëkeq në botë.

Por dy vjet në qëndrimin e tij në Zvicër, bota e Kim Jong Un u kthye kokëposhtë.

Nëna e tij ishte diagnostikuar me kancer të gjirit të avancuar dhe po fillonte trajtim intensiv mjekësor në Francë. Parashikimi i saj nuk ishte i mirë.

Sëmundja mund të ishte gjithashtu vendimtare për kujdestarët e Kim Jong Un, tezja dhe burri i saj.

Lidhja e tyre ndaj regjimit, marrëdhënia që i kishte mbuluar ata në këtë pozitë të privilegjuar, po bëhej më e dobët.

Pas mbrëmjes, të dielën më 17 maj, tezja dhe xhaxhai i Kim Jong Un i futën tre fëmijët e tyre në një taksi dhe shkuan në Ambasadën e SHBA.

Vetëm më i madhi prej tyre, i cili ishte 14 vjeç, në të njëjtën moshë si Kim Jong Un, e dinte se çfarë do të ndodhte më pas.

Kur arritën në Ambasadë, ata shpjeguan se ata ishin koreano-veriorë, se Ko ishte sister-in-law i ligjit dhe se ata po kërkonin azil në Shtetet e Bashkuara.

Qeveria e SHBA nuk e dinte në atë fazë se kush ishte Kim Jong Un, kështu që Ko dhe Ri nuk e përmendën atë pjesë fillimisht.

Atyre iu dha azil në Shtetet e Bashkuara dhe u vendosën në Amerikën e mesme, filluan në një dyqan pastrimi si shumë emigrantë të tjerë koreanë, dhe i shikonin fëmijët e tyre të lulëzonin në mjedisin e tyre të ri.

Nëna e Kim Jong Un jetoi edhe për gjashtë vjet, duke vdekur në një spital në Paris në 2004.

Kur u kthye në Berne, pasi kaloi verën e vitit 1998 në Korenë e Veriut, Kim Jong Un nuk u kthye në shkollën private ndërkombëtare.

Në vend të kësaj, ai pati një fillim të ri në shkollën publike gjermane në lagjen e tij, Schule Liebefeld Steinhölzli.

Në këtë mënyrë, ai nuk do të duhej të shpjegonte pse prindërit e tij kishin ndryshuar.

Shkolla ishte më pak se 400 metra nga blloku i apartamenteve ku banonin koreanët e veriut.

Në fund të viteve 1990, kur Kim Jong Un ndoqi shkollën, e cila përbëhej nga një grumbull ndërtesash të dizajnuara funksionalisht dy- dhe tre-katëshe, kishte vetëm 200 studentë dhe nëntë klasa.

Departamenti i arsimit pëlqente të kishte shumë shkolla të vogla kështu që asnjë student nuk do të duhej të udhëtonte shumë larg çdo ditë.

Kur u regjistrua fillimisht në shkollën në Liebefeld, Kim Jong Un filloi në një klasë “pritëse” për fëmijët që nuk flisnin gjermanisht, duke kaluar disa muaj duke mësuar mësimet e tij në gjermanisht, por me një ritëm më të ngadalshëm, me udhëzime më të thjeshta.

Pasi mbaroi në klasën pritëse përgatitore, Kim Jong Un u bashkua me klasën e rregullt (klasën e gjashtë).

Ndërsa shoku i tij João kujton Kim Jong Un si “ambicioz, por jo agresiv”, sipas një interviste të pabotuar me një gazetar zviceran, studentët e tjerë kujtojnë që fëmija i ri ishte imponues, sepse kishte telashe në komunikim.

Ndërsa mësimet ishin në gjermanisht, ekzistonte një shumëllojshmëri e madhe e gjuhëve që fliteshin në Zvicër, kujton ish- shoku i klasës.

Mund të jetë teknikisht një dialekt, por për një të huaj, ai tingëllon kaq i ndryshëm sa që mund të jetë edhe gjuha holandez.

Ishte zhgënjyese për Kim Jong Un, i cili nuk e gjente mundësinë e tij për të kuptuar.

“Ai na shkelmonte dhe madje na pështynte”, tha një ish-shok klase.

Përveç problemeve të komunikimit, studentët e tjerë prireshin të mendonin për Kim Jong Un si një i huaj i çuditshëm, sepse nuk mbante kurrë xhinse, uniformën standarde të adoleshentëve në të gjithë botën.

Në Korenë e Veriut, xhinset janë simbol i kapitalistëve të përçmuar.

Një shok klase kujton se mbante veshur xhaketa Adidas me tre vija poshtë anës dhe atletet më të reja të Nike Air Jordans.

Fëmijët e tjerë në shkollë vetëm mund të ëndërronin të kishin këpucë të tilla, tha Nikola Kovaçeviç, një tjetër ish- shok klase që shpesh luante basketboll me Kim pas shkollës dhe vlerëson se një palë kushtonin më shumë se 200 dollarë në Zvicër, në atë kohë.

Një fotografi e klasës nga ajo kohë tregon adoleshentët të veshur në një koleksion të modës së viteve 1990, të mbledhur nën një pemë në oborrin e shkollës.

Kim Jong Un qëndron në qendër të rreshtit të pasmë. Ai po shikon drejt e në kamera.

Një tjetër foto e marrë rreth kësaj kohe tregon Kim me një buzëqeshje, që mbante një gjerdan argjendi mbi t-shirt të zezë dhe dukej si një adoleshent tipik.

Ndërsa ai u zhvendos në vitet e sipërme në shkollë, Kim Jong Un u përmirësua në gjermanisht mjaftueshëm që të ishte në gjendje të merrte mësimet.

Madje edhe një nga vajzat që ishte në klasën e tij tha se me kalimin e kohës se ai u bë më i shoqërueshëm.

Megjithatë, ai mbeti i mbyllur. Në një kohë kur adoleshentët zakonisht i shtyjnë kufijtë, Kim Jong Un nuk shkonte në kampin e shkollës, në festa ose në disko, dhe ai nuk prekte as edhe një pikë alkooli.

Kim Jong Un “i shmangej absolutisht kontaktit me vajzat”, tha ish-shoku i klasës, duke shtuar se kurrë nuk kishte një bisedë të konsiderueshme me to.

“Ai ishte i vetmuar dhe nuk ndante asgjë për jetën e tij private.”

Rezultatet e tij të testeve nuk ishin kurrë maksimale, por Kim Jong Un vazhdoi të kalonte klasën e shtatë dhe të tetë dhe ishte aty për një pjesë të klasës së nëntë në shkollën e mesme, konfirmuan autoritetet arsimore të Köniz.

Arsimi që Kim mori në Zvicër paraqiti një botëkuptim shumë të ndryshëm nga ai që përjetoi në Korenë e Veriut.

Mësimet e Kim Jong Un përfshijnë të drejtat e njeriut, të drejtat e grave dhe zhvillimin e demokracisë.

Një njësi u quajt edhe “Lumturia, Vuajtja, Jeta dhe Vdekja”.

Nxënësit u informuan për Martin Luther King Jr, Nelson Mandela dhe Mahatma Gandhi.

Ka pasur një theks të fortë në diversitetin kulturor; fetar, etnik dhe shoqëror; të drejtat e qenieve njerëzore; dhe duke qëndruar në solidaritet me të pafavorizuarit.

Është e vështirë të dihet se çfarë mendoi Kim Jong Un gjatë këtyre mësimeve.

Asnjë e drejtë e tillë nuk ekzistonte në Korenë e Veriut.

Por kjo mund të mos ketë qenë aq ngacmuese për Kim pasi kishte hasur shumë pak koreanë të veriut dhe pothuajse asnjë në situata jashtë atyre që planifikuan me kujdes për të treguar qytetarë të qeshur, të cilët ishin të kënaqur me të.

Kim mund t’i ketë thënë vetes se njerëzit e tij nuk kishin nevojë për të gjitha ato ideale, sepse ata ishin dukshëm shumë të lumtur nën udhëheqjen e babait të tij.

Gjithsesi, Kim Jong Un nuk qëndroi në shkollë për shumë kohë.

Një ditë, rreth Pashkëve 2001, me vetëm disa muaj të mbetur derisa të mbaronte klasën e nëntë, Kim i tha Micaeloit se babai i tij e kishte urdhëruar atë të kthehej në Korenë e Veriut dhe se ai do të largohej së shpejti.

Ai nuk ofroi asnjë shpjegim për tërheqjen e tij të papritur.

Miqtë e tjerë të Kim nuk morën njoftim të tillë.

Mësuesit e tij thanë se nuk kishin idenë se çfarë i ndodhi atij.

Krejt papritur, Pak Un ishte zhdukur. Kolegët e tij të klasës nuk do ta shihnin përsëri për gati një dekadë, kur ai do të shfaqej në ballkonin e një ndërtese madhështore në mes të Phenianit me babanë e tij, pasi kurorëzimit si pasardhësi i madh.

Politico.com: Përgatiti në shqip për TemA-Diona Çeço

Loading...
Previous articleTurqia do të kundërpërgjigjet për çdo sanksion amerikan
Next articleANALIZA: A është e afërt lufta SHBA-Iran?