Home Bota Analiza ANALIZA: Si munden lajmet e rreme, të çojnë në luftë të vërtetë

ANALIZA: Si munden lajmet e rreme, të çojnë në luftë të vërtetë

Nga Daniel Benjamin dhe Steven Simon

Kush i bombardoi në të vërtetë çisternat e naftës në Gjirin Persik dy javë më parë? A ishte Irani, siç na deklaroi administrata e Trump? Apo ishte Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Izraeli, ose ndonjë kombinim i të gjithave?

Ja një rrëfim nga dy ish- zyrtarë të lartë të qeverisë: Për ditë me radhë pas sulmeve, nuk ndjeheshim të sigurtë.

Të dy besuam sinqerisht se kishte një shans të mirë që këto veprime të ishin pjesë e një operacioni të rremë, një përpjekje nga të huajt për të shkaktuar një luftë midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit.

Edhe filmimi i iranianëve që tërhiqnin një minë të pashpërthyer në afërsi të cisternës, arsyetuam se mund të jetë në fakt i rremë.

Ndoshta edhe ju ndiheni kështu. Por për ne të dy, me 30 vjet shërbim qeveritar, kjo ishte tronditëse.

Po, ne jemi anëtarë të Blobit, institucioni i politikës së jashtme të Uashingtonit, por nuk ishim të sigurt nëse do e besonim qeverinë tonë apo jo.

Kjo ishte më shumë sesa thjesht shqetësuese.

Imagjinoni të zgjoheni një mëngjes dhe të gjeni veten duke menduar se ato që thoshte teoricieni i djathtë Alex Jones në fakt kishin kuptim, se ndoshta të shtënat e Sandy Hook ishin jo reale, ose se sulmet e 11 shtatorit ishin në të vërtetë nga një dorë e brendshme?

Paramendoni se si mund të jetë të ndjeheni të kapur nën grepin e një teorie komploti, kur e keni kaluar gjithë jetën tuaj profesionale si një nga personat që i dallojnë teoritë e tilla prej disa miljesh larg?

Dhe ne nuk ishim të vetmit.

Në disa biseda me kolegë të mëparshëm – ambasadorë, nënsekretarë dhe të tjerë – kuptuam se shumë të tjerë gjithashtu besonin nocionin se sulmet e cisternave ishin një flamur i rremë.

Dukej e besueshme se sauditët, ose të tjerët, kishin organizuar bombardimet.

Në fund të fundit, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman praktikisht po nxiste shanset për një konflikt dhe ideja se iranianët do të rrezikoheshin nga sulmi i Uashingtonit, dukej qesharake.

Pas bisedave me kolegë të tjerë ende në qeveri, të cilëve u kemi besim, dhe vërtetuan se përtej dyshimit, iranianët fshiheshin prapa gjithë kësaj, arritëm në pozitën zyrtare.

Ideja se Irani, përmes sulmeve, ishte duke u përpjekur të shtynte vende të tjera për të ushtruar presion ndaj Shteteve të Bashkuara për të zbutur sanksionet e tij, ka kuptim – nuk është larg nga strategjitë e Koresë së Veriut në të kaluarën.

Por i gjithë episodi na hapi sytë për një realitet shqetësues: Epidemia aktuale e lajmeve të rreme nuk është vetëm duke shkundur politikën e SHBA; ajo mund të përfundojë duke shkaktuar një luftë, ose duke penguar një reagim kombëtar ndaj një kërcënimi të vërtetë.

Deri më tani, diskutimi publik i lajmeve të rreme është përqendruar në politikën vendore dhe sidomos në zgjedhje.

Në fakt, implikimet e lajmeve të rreme për politikën e jashtme dhe sigurinë mund të jenë po me aq ndikim dhe madje edhe më të rrezikshme.

Dezinformimi në gjeopolitikë mund të çojë jo vetëm në dobësimin e vazhdueshëm të institucioneve tona, por edhe në lufte e vdekje.

Sigurisht, lajmi i rremë ka qenë një veçori e marrëdhënieve ndërkombëtare për një kohë të gjatë, por është ndryshe tani: Avancimi i teknologjisë që mund të krijojë imazhe dhe video bindëse të kombinuara me pandershmërinë kronike dhe të egër, ka bërë që askush nuk mund të ndihet i sigurt për krizën e politikës së jashtme.

Për një demokraci – me interesa globale – kjo është fatkeqësi.

Historia e preteksteve të falsifikuara, ose nxitëse për luftë, është e gjatë.

Paul Revere përshkruan një grup të organizuar të ushtarëve britanikë që qëlluan në boshllëk një turmë, duke e portretizuar skenën më shumë si një ekzekutim masiv, sesa si qitje konfuze dhe pa dashje që ishte në të vërtetë.

Në vitet 1840, James K. Polk donte të zgjerohej territori që mbante skllevër dhe kërkoi të zgjeronte kufijtë e Shteteve të Bashkuara në jugperëndim, me shpenzimet e Meksikës.

Mobilizimi i një ushtrie për këtë qëllim u duk e vështirë, pavarësisht stimujve.

Polk mendonte se do të duhej t’i ngrinte ethet e luftës duke incizuar një sulm meksikan, kështu që ai porositi gjeneralin Zachary Taylor, i cili më vonë do të shkonte në Shtëpinë e Bardhë, të dërgonte një forcë në territorin e pretenduar nga SHBA dhe Meksika mes Lumit Nueces dhe Rio Grande, duke i nxitur në mënyrë efektive meksikanët për të sulmuar amerikanët.

Ata iu bindën planit pas të cili fshihej komploti, duke filluar një luftë që përfundimisht i kushtoi terrenin e tyre aty ku sot janë Shtetet e Bashkuara.

Qytetarët skeptikë u shprehën kundër këtyre mashtrimeve.

Një kongresmen me emrin Abraham Lincoln prezantoi një sërë rezolutash, duke kërkuar që Polk të deklaronte nëse “vendi i veçantë në të cilën gjaku i qytetarëve tanë ishte derdhur”, ishte amerikan apo jo.

Përpjekjet e tij të zjarrta i dhanë atij pseudonimin “Spotty Lincoln”, që përdorej shpesh, derisa u zgjodh president.

Por nuk mbaroi gjithçka me Polk.

Në vitin 1898, administrata e William McKinley shfrytëzoi fundosjen e USS Maine në Havana Harbour për të justifikuar luftën me Spanjën, me goditjen e Amerikës.

Kubanët kishin kërkuar pavarësi nga Spanja që nga viti 1895; Maine USS ishte dërguar në Kubë për të nënvizuar interesin e Uashingtonit rreth konfliktit dhe për të mbrojtur jetën dhe pronën amerikane.

Pasi një shpërthim e dërgoi anijen në pjesën e poshtme të portit, së bashku me 260 marinarë, një komision detar i hetimit përcaktoi se duhej fajësuar një minierë spanjolle; por dy nga ekspertët kryesorë të Marinës, të cilët mendonin se shpërthimi fatal ishte për shkak të një shpërthimi të brendshëm aksidental, nuk morën vëmendje (sot, ekspertët pajtohen se shpërthimi ishte aksidentale dhe jo për shkak të një mine.)

Historia moderne e mashtrimeve të tilla fillon në vitin 1964, në kulmin e përshkallëzimit fillestar të administratës së Johnson, të Luftës së Vietnamit.

Gjatë një periudhe të tensionuar jashtë bregut të Vietnamit Verior, anijet e patrullimit të Vietnamit të Veriut në Gjirin e Tonkinsit sulmuan USS Maddox.

Gabimisht besohej se Maddox ishte atje për të mbështetur komandat e Vietnamit Jugor që bastisnin pranë instalimeve ishullore.

Dy ditë më vonë, në mes të një stuhie, ekuipazhet e Maddox dhe USS Turner Joy, mendonin se ishin nën sulm, duke ngatërruar zërin e helikopterëve të tyre me sulmin ajror dhe dërguan disa anije patrullimi mes dallgëve të rrëmujshme dhe erërave të forta.

Pas lëshimit të një breshërie me qindra predha në det të zbrazët, komandantët dolën në përfundimin se ata nuk  ishin në shënjestër.

Por incidenti u manipulua nga zyrtarët e Uashingtonit sikur të kishte ndodhur një betejë, me sinjale të falsifikuara, për të mbështetur këtë përfundim.

Kongresi i dha LBJ atë që donte, e cila ishte autorizim i gjerë për të përdorur forcën.

Kjo i mundësoi administratës së Johnson që të shënonte praninë e SHBA-së në Vietnamin e Jugut dhe të zgjeronte fushëveprimin e operacioneve luftarake të SHBA pa u drejtuar në Kongres për autorizim.

Në vitin 2003, ishte radha e Xhorxh W. Bush, pasi administrata e tij përdorte vlerësime të gabuara të inteligjencës rreth armëve të shkatërrimit në masë të Irakut dhe lidhjet false midis regjimit të Sadam Huseinit dhe Al Kaedës, për të justifikuar një luftë me Irakun që në thelb nuk ishte e lidhur me krizën rreth sulmit të 11 shtatorit.

Në atë rast, administrata shkoi aq larg sa ngriti një operacion paralel të inteligjencës brenda Pentagonit për t’i dhënë rëndësinë e duhur informacionit që CIA e kishte konsideruar të pabesueshëm.

Fillimi i luftrave nën pretendime të rreme është influencë tejet negative, por besimi që qeveria zakonisht ndërton tek publiku për çështjet e luftës dhe paqes përbën një seri rreziqesh.

Ne kemi një përvojë të drejtpërdrejtë lidhur me këtë.

Në gusht të 1998, ishim duke punuar kundër terrorizmit në NSC kur dy Ambasada të SHBA në Afrikë u bombarduan nga Al Kaeda.

Administrata e Bill Clinton veproi në bazë të inteligjencës së besueshme dhe kampeve të trajnimit terrorist në Afganistan dhe uzinës kimike al-Shifa në Khartoum, ku besohej se organizata e Osama bin Ladenit zhvillonte armë kimike.

Sulmet ishin të diskutueshme, për shkak të informatave kontradiktore, skepticizmit publik rreth kërcënimit terrorist dhe për shkak të skandalit Monica Lewinsky.

Klinton u akuzua se po përpiqej të shpërqendronte nga problemet e tij të brendshme, duke sulmuar jashtë vendit.

Sot pyetja se kur dhe nëse duhet të besojmë në qeveri dhe kjo sa vjen e po bëhet gjithnjë e më e vështirë në mënyrë eksponenciale.

Sigurisht, SHBA-të gjithmonë i kanë shfrytëzuar apo krijuar parakushtet për luftë dhe ne nuk jemi të vetmit në këtë drejtim.

Por tani kemi të bëjmë me teknologjinë në zhvillim dhe një udhëheqës për të cilin e vërteta nuk është një kategori kuptimplotë, që të mbledhura së bashku i komplikojnë thellësisht gjykimet lidhur me angazhimin e forcës ushtarake.

Qëllimi i manipulimit është i madh.

Mund të imagjinohet lehtë dëmi i shkaktuar nga video të falsifikuara që përshkruan zyrtarët e huaj për iranianët që bashkëpunojnë me terroristët për të synuar SHBA-të.

Ose me diçka të thjeshtë si raportet e lajmeve të shpikura rreth planeve ushtarake iraniane, ose të Koresë së Veriut për sulme parandaluese.

Universi i falsifikuesve të mundshëm është i madh dhe vazhdon të zgjerohet: Rusët nuk janë ofruesit e vetëm të materialeve të tilla – për shembull, Nju Jorku ka raportuar për një firmë izraelite të angazhuar nga biznesmenët e Kalifornisë për të vendosur gënjeshtra rreth kandidatëve për zyrën lokale.

Institucionet e mbrojtjes dhe inteligjencës së shumë vendeve, si dhe shumë subjekte private, kanë gjasa të bëjnë të njëjtin lloj mashtrimi tani.

Qeveritë, në qoftë se e bëjnë këtë zgjedhje, mund të mbështeten në një sërë trillimesh për të siguruar pretekstin për luftë dhe konfirmimin e drejtësisë së veprimeve të tyre.

Imagjinoni të jetoni në një realiteti virtual dhe do ta keni shumë të qartë.

Pas incidentit të Gjirit të Tonkin, komunikimet e Vietnamit të Veriut u prenë, kombinoheshin dhe datonin në mënyrë të rreme për të siguruar “dëshmi” të sulmeve të padukshme mbi Turner Joy.

Me teknikat që janë sot në dispozicion, ekspertët mund të kombinojnë këto falsifikime me imazhe të gjalla të anijeve që kryejnë sulme dhe regjistrime zanore me transkriptet e manipuluara të përgjimeve.

Udhëheqësit e vendeve të tjera mund të portretizohen në mënyra të falsifikuara në lidhje me planet për të sulmuar interesat e SHBA.

Përparimet e zërit dhe manipulimi i kontureve fizionomike që përputhen me modelet dhe përmbajtjet e të folurit do t’i bëjnë këto video jashtëzakonisht bindëse, sidomos kur shihet në ekranet e vogla dhe me rezolucion relativisht të ulët në shumicën e telefonave, ose tabletëve.

Ndërtimi i përsosur i imazheve të tilla tashmë është i zakonshëm për prodhimet e Hollivudit.

Ajo që e bën situatën aktuale kaq të bezdisshme është se teknologjia e konfuzionit po shtohet nga gënjeshtrat e krijuara të Donald Trump.

Pandershmëria e pamëshirshme e kryekomandantit është e detyruar të nënvleftësojë besimin në “versionin zyrtar” që del nga Uashingtoni – siç kemi kuptuar me sulmet e cisternave – dhe gjithashtu ka një efekt çorientues.

Edhe për njerëzit që janë të mirëinformuar rreth realitetit dhe nuk janë të ndjeshëm ndaj mendimit të konspiracionit, është gjithnjë e më e vështirë të gjendet rruga për një kuptim të arsyeshëm të ngjarjeve aktuale.

Tani, duke përdorur kapacitetin e madh të inteligjencës artificiale për të përhapur imazhe tronditëse, të denja për të mobilizuar opinionin publik dhe për të stigmatizuar kundërshtarët, aktorë si Trump mund të veprojnë përtej vendosjes së skandaleve verbale të një konflikti të krijuar.

Ata mund ta dërgojnë kombin drejt një konflikti, nëse mendojnë se do të avancojnë fatin e tyre politik – dhe shtypi, dhe ndoshta agjencitë tona të inteligjencës, do të sfidohen për të gjetur mashtrimin.

Shumica e kanë njohur tashmë rrezikun ndaj rendit kushtetues të paraqitur nga kombinimi i përparimeve teknologjike dhe politikës së pistë.

Rendi strategjik është gjithashtu në rrezik serioz.

Përmbysja e qëllimshme dhe e programuar e besimit të publikut në institucionet e sigurisë kombëtare, sidomos në komunitetin e inteligjencës, ka minuar besimin në qasjen e së vërtetës dhe ka implikime të rëndësishme për sigurinë tonë.

Sa më shumë liderët tanë t’i përkushtohen thyerjes së këtij besimi, aq më shumë do të jemi peng i teknologjive që askush nuk e di se si t’i kontrollojë.

*Politico.com-Përshtati në shqip për TemA: Diona Çeço

Loading...
Previous articleShumë pikëpyetje për liberalizimin e vizave për Kosovën
Next articleMonika Kryemadhi: Isha me kancer, por shpëtova falë ndërhyrjes në Itali