Home Bota Turqi, sekuestrohen 18 gram kalifornium me vlerë… 72 milionë dollarë. Ja përse...

Turqi, sekuestrohen 18 gram kalifornium me vlerë… 72 milionë dollarë. Ja përse përdoret

Policia turke në rajonin e Detit të Zi, në qytetin Bolu, sekuestroi substancën radioaktive kalifornium me vlerë 72 milionë dollarë, e cila përdoret për ar*më bërthamore dhe në termocentrale atomike, raporton Anadolu Agency.

Zyra e guvernatorit në Bolu është prononcuar përmes një deklarate në të cilën thuhet se Departamenti policor kundër trafikimit dhe kri*mit të organizuar ndërmori një operacion gjatë të cilit kanë ndjekur një automjet.

Pas ndalesës të automjetit të dyshuar dhe pas kontrollit të detajuar u gjetën 18,01 gram të substancës radioaktive kalifornium e cila përdoret për ar*më bërthamore dhe në termocentrale atomike.

Më tej thuhet se substanca e sekuestruar kalifornium kap vlerën rreth 72 milionë dollarë ndërsa sasia e konfiskuar e substancës në fjalë është dorëzuar në Agjencinë turke të energjisë atomike.

Lidhur me sekuestrimin e substancës janë arr*estuar të paktën 5 persona, ndaj të cilëve kanë nisur hetimet.

Loading...