Home Shqipëri “Ata e dinë se çfarë i pret”/ Ambasadori turk në Shqipëri paralajmëron...

“Ata e dinë se çfarë i pret”/ Ambasadori turk në Shqipëri paralajmëron anëtarët e FETO-s

Ambasadori i Turqisë në Shqipëri, Murat Ahmet Yoruk ishte i ftuar në emisionin “Top Talk” në Top Channel.

Në intervistën e gjatë të dhënë për gazetarin Denis Dyrnjaja, ai bëri deklarata të forta për sa i përket operacionit turk në Siri apo edhe në lidhje me FETO-n.

Ambasadori hodhi poshtë të gjitha akuzat e bëra nga ndërkombëtarët se Turqia ka përdorur lëndë helmuese ndaj kurdëve në Siri. Sipas tij, në inventarin e ushtrisë turke nuk ekziston ndonjë armë kimike dhe as ndonjë armë nukleare.

Veç kësaj, ai paralajmëroi hapur njerëzit e lidhur me FETO-n, duke theksuar fort se ata e dinë shumë mirë se çfarë do t’i gjejë.

“Këtu i ndjekim nga afër këta njerëz dhe struktura. E ardhmja dhe fati i tyre do të jetë duke dhënë llogari përpara drejtësisë turke”, tha ndër të tjera ambasadori Murat Ahmet Yoruk.

Fjala e plotë e Ambasadorit në “Top Talk”

Denis, para së gjithash, Ju faleminderit per ftesen tuaj ne programin TOP Talk; faleminderit per mikpritjen ne ekranet e televizionit tuaja. Une me këtë rast do shfrytezoj mundesine qe nepermjet jush të paraqes popullit vella shqiptar përshëndetjet, mirnjohjet dhe respektet me te sinqerte te miat. Njekohesishte edhe juve uroj pune(transmetime) te mbare.

Nëse me lejoni une, pyetjes suaj do doja t’ju përgjigjesha ne kete menyre. Rreth ofensives tone ushtarake ‘‘burim i Paqes’’, Janë thënë shumë gjëra, eshte shkruar shumë per te dhe janë bërë shumë komente të ndryshme. Por një nga këto komente, siç e përmendët edhe ju në pyetjen tuaj, ishte se zhvillimi i një operacion do nenkuptonte dobësimin e frontit anti-Daesh/İSİS në Siri.

Por në fakt, u perdore nje fushatë intensive dashakeqese dhe pretendime/akuza te pabaza per te krijuar nje klime dhe nje perceptim negative ne lidhje me Operacionin ‘Burimi i Paqes’ dhe Turqine, akuza te cilat ne jemi perballuar vazhdimishte. Shkurtimishte, dua ti prek keto nga pak.

Sa për pjesën tjetër të pyetjes tuaj, ne vitin 2011 ne Siri shpërtheu luftë civile. Qindra mijëra njerëz kanë vdekur gjatë kësaj lufte civile. Miliona sirianë u detyruan të largoheshin nga vendi i tyre ose të ndryshonin vendbanimin ku ata jetonin. Siria ka një popullsi prej 20 milion banore; ku pothuajse gjysma e popullsisë ose eshte shpërngulur ose medoemos eshte detyruar te shkoj ne shtetet e tjera si azilkërkues/strehues.

Turqia e cila 900 km kufizohet me Sirine është një nga vendet me te prakura nga të gjitha efektet negative qe rrjedhimisht erdhen si pasoj e kësaj lufte të brendshme ne Siri që nga viti 2011. Ne deri me sot, jemi shteti i cili drejt per drejt kemi qenë rrezikuar vazhdimishte nga këto probleme qe burojne nga Siria.

Që nga viti 2011, për fat të keq, Siria është bërë shnderruar ne nje moçal terrori. Al-Kaeda tani ka mbetje në Siri. Ata i dhanë emra të rinj “Forcave Demokratike të Sirisë” të PKK / YPG. Këto janë të gjitha organizata terroriste. Dhe regjimi aktual Sirian ka humbur fuqinë dhe autoritetin e tij për të kontrolluar pjesën dërrmuese të Sirisë.

Nje pretendim se Turqia me operacionin qe ka zhvilluar ne Siri,” ka dobesuar luften kunder İSİS’it”, eshte rreptesishte jo i sakte. Sot ne strukturat e NATO’s ose ne Koalicionin e krijuar kunder İSİS’it, Turqia eshte i vetmi shtet qe ka futur ushtrine e saj ne terren me te cilin lufton ball per ball duke u perleshur vazhdimishte me terroristet e İSİS’it.

Deri me sot, nga te gjitha operacionet e zhvilluara nga Turqia ne keto zona per afersishte 4000 terorist te İSİS’it jane neutralizuar. Ne fakte ne per çfare arsye i kemi bere keto operacione? Lutem, t’jua tregoj ne kete menyre; zona ketu eshte lumi Firat, pjesa ketu eshte pjesa perdimore e lumit Firat dhe ketu pjesa lindore e lumit Firat. Ne ne vitet 2017 dhe 2018 ne pjesen perendimore kemi zhvilluar dy operacione.

Operacioni i pare ‘’Mburoja e Firatit’’ dhe operacioni tjetr ‘Dega Ullirit’. Si rezultat perfundimtare i ketyre oprecioneve ne kemi bere te mundur eleminin/neotralizimin e 4000 teroristeve te İSİS’it. Ne te njejten kohe ne saje te ketyre operacioneve arritem te spastrojme edhe elementet e YPG/PKK’se qe ndodheshin ne keto zona. Ndersa me ane te operacionin tone ‘Burim i Paqes’, zonen e sigurise e kemi pastruar nga ekzistenca e elementeve te PKK/YPG e cila shtrihet ne 400 km i gjate dhe 32/35 km thellesi te Sirise e deri ne kufi me Turqise. Tani nga kjo zone ne dy vitet e fundit fshatrat, qytetet si dhe qytetaret e thjeshte civile qe jetojne brenda kufijve te turqise, kan qene viktime e mbi 100 sulmeve teröriste, qe shume nga qytetaret tane dhe civile kan humbur jeten ne keto sulme.

Edhe këtu, kemi pare se nga fraksionet e PKK / YPG, kan hapur tünele qe lidhen me territoren e brendshem te Turqise. Nepermjet ketyre tuneleve, për fat të keq, armët dhe municionet e siguruara nga partneret tane jan futur brenda turqise, ne kemi zbuluar se madje edhe teroristet duke perdorur keto tunele kan hyre brenda kufijve te turqise me qellimin e krijimit te destabilitetit ne vend.

Ne kete zone, ka shkelje te rendesishme ndaj te drejtave njeriut nga PKK/YPG. Struktura e popullsisë së këtij rajoni përbëhet kryesisht nga arabët me kombesi sirianë. Por elementët e PKK / YPG këtu pretendojnë të zhdukin këta elementë arabë muslimanë, arabë të krishterë, turkmenë nga ky rajon dhe të vendosin statistikën e tyre. Ata kane një projekt të tillë. Ata kanë si qëllim të krijojnë një atmosfer terrori. Për këtë, ka shkelje serioze të të drejtave të njeriut ndaj popullsise në këtë rajon. Ata veprojne me turtura ndaj këtyre njerëzve.

Ata i detyrojnë njerëzit dhe të rinjtë e tyre në qe te behen pjese e organizatave te tyre. Ata i detyrojnë fëmijët të luftojnë dhe të përplasen në radhët e tyre duke i pajisur ata me armë. Intelektualët kurdë dhe populli që jetonin në këtë rajon, duke kundërshtuar ideologjinë e tyre dhe duke mos i pranuar ata si rryma, jane dëbuar me forcë nga këto troje. Aktualisht, afërsisht rreth 360,000 te opozitës kurde siriane ndodhen në Turqi. Kjo eshte arsyeja per te cilen duhet mbajtur ne mend mire se keta njerez nuk jetojne bashke ne keto zona me PKK/YPG si dhe po strehohen ne Turqi. Shkeljet e të drejtave të njeriut të kryera nga YPG / PKK në rajon janë regjistruar nga organizata ndërkombëtare si Amnesty International “dhe Human Rights Ëatch”.

Kjo organizatë terroriste për të realizuar projektet dhe objektivin e saj çdo mënyrë veprimi e konsideron si te ligjshme. Ne gjithashtu kemi parë që PKK / YPG bashkëpunoi me İSİS në këtë rajon. E gjithë bota e ka parë që njerëzit e İSİS nga Rakka janë futur në kamionë nën kontrollin e elementeve të PKK / YPG dhe janë dërguar në zona më të sigurta. Gjatë operacionit ‘burimi i paqes’, eshte vene re një lloj tregtie me të burgosurit, ku terroristët İSİS’it kundrejt nje pagese me para 10 mije dollare per person, duke u lene te lire ne menyren e vetme për të shkuar dhe për të luftuar me Turqine. Po pyesni pse po bëhet ky operacion tani. Dhe ne lidhje zhvillimin e ketij operacioni ne e kemi diskutuar dhe negociuar me autoritetet Amerikane që nga viti 2018. Por ne nuk arritem te merrnim ndonjë rezultat nga këto negociata. Nga qe nuk morem asnje rezultat nga keto negociata, atehere ne per ti dhene fund ekzistencës se elementeve terroriste në këtë rajon me inciatieven tone u detyruam te zhvillojme opreacionin.

Dua te theksoj bazën ligjore dhe objektivat e këtij operacioni. Nga kjo zone keto 2 vitet e fundit në Turqi ne mbi 100 sulme terroriste kane prekur civilet dhe banoret qe jetojne ne keto zona.

Për të mbrojtur sigurinë e kufijve tanë kombëtar, sigurinë e jetës dhe pronës së qytetarëve tanë, dhe për të vendosur sigurinë tonë kombëtare, ne kemi kryer Operacionin e ‘Burimin e Paqes’ në kuadër të nenit 51 të Kartës së Kombeve të Bashkuara, i cili siguron të drejtën e vetëmbrojtjes, në kuadër të rezolutave të KS të KB që kanë të bëjnë me luftën kundër terrorizmit. Para se të kryejmë këtë operacion, ne kemi bere te mundur informimin e të gjitha organizatave përkatëse ndërkombëtare dhe rajonale, veçanërisht Sekretarin e Përgjithshëm të KB, Kryesinë e Këshillit të Sigurisë, Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Anëtarët e Përhershëm të KS të KB, aleatët e NATO-s, administratën e Federatës Amerikane dhe Ruse; madje edhe përmes Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, ia kemi bërë te qarte ne rruge zyrtare Regjimit Sirian se perse po organizojme kete operacion, duke e informuar mbi operacionin mbi bazën e tij ligjore si dhe qëllimet e tij.

Ne realitet Ky operacion u realizua me nje fusheveprimi dhe koordinata te kufizuara, vetem e vetem me qellim zhdukjen e terrorit, heqjen qafe te elementeve terroriste qe kërcënojne sigurinë kombëtare të Turqisë. Ky operacion ka katër qëllime. Së pari, për të siguruar kufijtë tanë kombëtar. E dyta është mbrojtja e integritetit territorial dhe bashkimit politik të Sirisë. Së treti, për të siguruar që banoret e rajonit të çlirohen nga presioni i YPG / PKK.

Qëllimi i katërt, dhe më e rëndësishmja, pasi te behet pastrimi i këtyre zonave nga elementet terroriste, ne menyren me vullnetare dhe me pelqimin e tyre, te behet e mundur kthimi i familjeve sirianeve qe aktualishte jane te strehuar ne Turqi ne qytetet, fshatrat apo ne tokat e tyre, ku ata me pare kishin banuar.

Në vijim dua të them se: në vitet 2017 dhe 2018 nga operacionet qe kemi bere, ne zonen qe ndodhet ne perendim te lumit Eufrat 365 mijë sirianë qe ishin detyruar te shperngulen nga tokat e tyre per ne Turqi, arriten te kthehen ne shtëpitë përsëri. Prandaj, qëllimi ynë përfundimtar pas ketij operacioni, në kuadrin e marrëveshjeve të fundit te arritura me SHBA dhe Rusinë, është që ta pastrojmë këtë rajon plotësisht nga elementët e terrorit, PKK / YPG dhe İSİS, si dhe ta shendërrojmë atë në një zonë të sigurte, ne menyre qe së bashku me partneret ndërkombëtarët të krijohet një infrastrukturë dhe klimë jetese.

Fatkeqësisht vazhdon të ekzistojë një përpjekje për të krijuar një perceptim negativ, aludime pabaza, si dhe një fushatë negative rreth operacionit në fjalë. Ju lutem, nëse mund të më jepni leje, dua t’ju theksojë disa pika, në lidhje me këtë çështje.

Operacioni Burimi i Paqes, i ndërrmarrë nga Turqia është një operacion anti-terror. Turqia nuk është në ndonjë luftë. Turqia nuk ka sytë e saj tek asnjë territor ose metë katror të ndonjë vendi tjetër. Nëse ne do të kishim ndonjë pikësynim të tillë, kjo do të vihej re në operacionet tona të tjera të ndërrmara në veri të Sirisë në vitet 2017 dhe 2018. Është mjaft e qartë dhe e dukshme që Turqia nuk ka asnjë qëllim të tillë dhe asnjë pikësynim të tillë politik.

Nga ana tjetër, ekzistojnë debate në lidhje me legjitimitetin e këtij operacioni. Ne nuk kemi as dyshimin më të vogël në lidhje me legjitimitetin e këtij operacioni. Përkundrazi, Marrëveshjet që kemi bërë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Federatën Ruse, vërtetojnë më së miri legjitimitetin e këtij operacioni. Sekretari i Pëgjithshëm i NATO’s Stoltenberg, pati thënë që që Operacioni Burimi i Paqes së Turqisë është bërë me arsyetime dhe rezerva të duhura.

Tema të cilën ne e kundërshtojmë me forcë është bashkëpunimi i disa prej aleatëve tanë me organizatat e tjera terroriste, ndërkohë që ne luftojmë për të pastruar strukturat terroriste si dhe elementët drejtues të ISIS në rajon. Ne e kemi thënë dhe prap e theksojmë që ne nuk e shohim strategjinë në fjalë si një strategji të duhur dhe as si një përqasje të drejtë.

Nga ana tjetër, ekzistojnë pretendime të cilat nuk i percepton as truri, si psh “Turqia po kryen operacion kundër Kurdëve” dhe “Turqia po bën pastrim etnik”. Duhet të kuptoni që nëse ky operacion i Turqisë që po bëhet kundër organizatave terroriste, ju filloni të interpretoni gabimisht, sikur po bëhet kundra Kurdëve, pikë së pari ju keni fyer vëllezërit tanë Kurdë. Sepse në Turqi jetojnë një pjesë e konsiderueshme e popullatës me origjinë Kurde. Turqia nuk ka asnjë problem me Kurdët. Turqia ka problem me organizatat terroriste dhe me ata të cilët i ndihmojnë këto organizata.

Një pretendim tjetër është se flitet rreth një mundesie per nje drame njerezore ne te ardhmen ose ne te tashmen. Perendimi nuk ka nevoje ti jape mesim Turqise ne lidhje me kete temë. Siç ua shpjegova edhe më parë, qe prej vitit 2011 ne kete rajon po perjetohet nje drame njerezore e madhe. Ne si Turqi u hapem dyert tona 3.5 milione Sirianëve, te cilet po iknin nga regjimi barbar në Siri. Ua hapem keto dyer po asnje lloj pyetje apo gjykimi. Ne prej 9 vitesh po i mirepresim 3.5 milion Sirianë në total. Deri me sot kemi harxhuar 40 miliardë Dollarë. Prandaj, nese ekziston nje drame njerezore, vendet te cilat mundohen te krijojne nje perceptim negativ ndaj Turqise, duhet pike se pari, ti japin llogari vetes se tyre ne lidhje me kete drame. Deri me sot, ne lidhje me çeshtjen se si duhej ofruar nje lloj zgjidhjeje per problemet e 10 milione Sirianeve ne total, te cilet u detyruan te shpernguleshin nga tokat e tyre, ne lidhje me kete, keto vende duhet ti japin llogari vetes se tyre.

Deshiroj te ndaj nje çeshtje tjeter me ju. Pretendimi qe Turqia gjate ketij operacioni, ka perdorur arme kimike ne drejtim te civileve. Fatkeqesisht ne Top Channel u dha ky lajm.

Se pari ne inventarin e ushtrise Turke nuk ekziston ndonje arme kimike. As ndonje arme nukleare. Ne jemi nje vend, i cili me merreveshjet nderkombetare qe kemi nenshkruar, ndjekim nje politike kunder perhapjes se armeve kimike dhe atyre nukleare.

Eksizton edhe nje perqasje kontradiktore dhe me dy standarte.

Ju e shihni ISIS, anetaret e saj, Bagdatin ne Krye te ISIS si kuçedër, nderkohe qe zgjatimin e organizates terroriste PKK (Partise Punetore te Kurdeve), pra YPG (Bashkimi i Mbrojtjes se Popullit), lideret dhe anetaret e saj mund ti shihni si diçka normale dhe legjitime. Kjo eshte nje politike shume e gabuar.

Qe nga data e fillimit te Operacionit Burimi i Paqes, deri me sot, PKK/YPG kane kryer nje sere sulmesh nga shtetasve me origjine Turke, si dhe institucioneve dhe organizatave Turke qe ndodhen ne qytete te ndryshme te Europes. Per fat te keq, nuk po shohim asnje deklarate apo lajm ose prononcime ne mediat perendimore qe te denojne keto keto sulme

Ne Turqi eksizton nje parti politike e cila eshte vazhdim i PKK. Ka 50 familje te cilat i kerkojne llogari kesaj partie politike ne Diyarbakır te Turqise, per rrembimin dhe dergimin e femijeve te ketyre familjeve ne mal per te lufuar. A keni degjuar ndonje lajm ne lidhje me keto familje dhe keto nena? A shihni ndonje shqetesim nderkombetar ne lidhje me kete çeshtje. Nuk shikoni.

Nga ana tjeter, PKK/YPG te cilat shihen si legjitime, mund te bejne bile edhe bashkepunim me ISIS. Apo nuk doni ta shikoni edhe kete. Shkurt, dua tju them kete: Organizata terroriste, mbetet organizate terroriste. Terroristi eshte terrorist. Terrorizmi nuk ka as fe dhe as kömbesi. Nuk duhet te behet asnjelloj ndarjeje mes terrorist i mire-terrorist i keq. Sepse jane njesoj.

Nese do duam te shpetojme nga kjo e keqe e njerezimit, e eleminojme terrorizmin ne kuptimin nderkombetar, atehere duhet te qendrojme larg politikave dhe qasjeve me dy standarte.

Per ne, per Turqine, si ISIS, si PKK/YPG, ashtu edhe Forcat Demokratike te Sirise jane organizata terroriste. Edhe Organizata Terroriste FETO eshte nje organizate terroriste. Ne kendveshtrimin tone, keto organizata nuk kane asnje dallim nga njera tjetra. Keshtu qe nga partneret tane perendimore presim qe te reflektojne te njejten qasje.

Perfundimisht, dua te them qe: Kufijte e lindjes dhe te jugut te Turqise jane ne te njejten kohe edhe kufijne e NATO’s. Siguria e Turqise, eshte njekohesisht siguria e Ballkanit edhe e Europes. Si rrjedhoje e kesaj, ne në baze te konceptit te partneritet dhe aleances reale, kerkojme qe te vleresohen me nje perqasje me te drejte dhe me objektive te tezave dhe shqetesimeve e drejta te Turqise.

Ambasador Ahmet Yörük: Ju faleminderit per kete pyetje. Pjesa e pare e pyetjes tuaj, eshte e gjetur, eshte me vend. Ndermjet Shqiperise dhe Turqise dhe shqiptareve dhe turqeve ka marredhenie miqesore dhe vellazerore, qe rrenjet e saj i ka shekullore. Bile mund te them se jane me shume shume se kaq. Ne nuk jemi vetem miq dhe vellezer; ne te njejten kohe kemi lidhje farefisnore. Pergjate shekujve qe kemi jetuar bashke, kemi marre dhe dhene me njeri tjetrin. Kemi familje te perbashketa. Ne ditet e sotme ne Turqi, kemi shtetas tane me origjine shqiptare, numri i te cileve arrin milionat.

Ju në pjesën e dyte te pyetjes suaj theksuat që Turqia me shume se ne Shqipëri po ben investime ne Serbi. Nëse e thoni këtë, do të ishit pak e padrejtë për biznesin tonë këtu. Më lejoni t’ju flas me metodën e induksionit. Turqia është investitori më i madh në Shqipëri. Shuma e investimeve te Turqisë ne Shqiperi sot e kalon vleren e 3 miljar dollarit. Janë përafersisht 600 kompani turke qe operojnë këtu. Fushat ku ne operojmë janë strategjike për Shqiperine siç janë; financa, aviacioni çivil, telekomunikacioni , energjia, infrastruktura, minierat, shitja me pakicë dhe tekstilet. Turqia ka një prani shumë të rendesishme tregtare dhe ekonomike ne Shqiperi. Që kur kam ardhe me detyre tregohet interes ndaj mundesive biznesi dhe investimesh. Ka firma turke qe duan te bejne investime ketu. Së bashku me Shqipërinë, në të gjithë Ballkanin ne kemi një qasje gjithëpërfshirëse dhe përqafuese të politikës së jashtme. Ne besojmë se prosperiteti duhet të rritet në të gjithë Ballkanin për të siguruar stabilitetin dhe sigurinë në kete zone. Ndaj Turqia nuk ka bërë investime vetëm ne Shqiperi apo vetem ne Serbi por ka bere investime në të gjitha vendet e Ballkanit.

Në të njëjtën kohë, ne jemi duke realizuar projekte të mëdha që do të krijojnë një sinergji të madhe midis këtyre vendeve. Siç e dini dhe ju , themeli i autostradës Bosnje-Hercegovinë-Serbi u vendos me rastin e vizitës së fundit të Z. Presidenti në Serbi. Ky është në të vërtetë një projekt paqeje; është një projekt i rëndësishëm që do të rrisë mirëqenien në rajon. Shkurtimisht ajo që dua të them është kjo :Në sy te Turqisë, Shqipëria është një vend me pozicion jashtëzakonisht të rëndësishëm dhe strategjik. në drejtim të Turqisë. Lidhjet tona kulturore,

FETO

Po. Fatkeqësisht, me keqardhje them që ende ka persona juridikë në Shqipëri që kanë marrëdhënie të drejtpërdrejta me FETÖ. A ka ndonjë marreveshje Në kontekstin e luftes kundrejt terrorizmit te Fetos dhe elementeve te Fetos? Po ka. Siç e dini dhe ju ne kemi marreveshjen e Bashkëpunimit të Sigurisë, të nënshkruar gjatë vizitës së fundit të Presidentit tonë. Kjo marrëveshje hyri në fuqi vitin e kaluar. Do të kujtoni Z. Mevlüt Çavuşoğlu, Ministër të Punëve të Jashtme të Turqisë dhe Z. Süleyman Soylu, Ministër i Punëve të Brendshme të Turqisë, vizituan Shqipërinë në Tetor 2018. Natyrisht, gjatë këtyre vizitave u shkëmbyen gjithashtu mendime për eliminimin e elementeve FETÖ në Shqipëri

Si rezultat i kontakteve të bëra gjatë vizitës së fundit të Ministrit të Brendshëm, janë marrë disa vendime dhe do të merren hapat konkretë për të pastruar ekzistencën e FETÖ në Shqipëri, për të eleminuar këto struktura dhe për të larguar personat e lidhur me këto struktura jashtë Shqipërisë.

Por unë dua t’ju theksjoj diçka. Natyrisht, më 15 korrik 2016, ra maskë e grupit terrorist të vrasësve gjakatar të quajtur FETÖ. E gjithë bota, përfshirë vëllezërit tanë në Shqipëri, panë fytyrën e vërtetë të FETÖ.

Sepse brenda një nate u masakruan 251 qytetarë, mijëra qytetarë u plagosen nga jerëz që u ishin errësuar syte . Në mëngjesin e 16 korrikut, qeveria shqiptare, opozita, organizatat joqeveritare bënë deklarata që dënonin përpjekjen për grusht shteti.

Shoh me kënaqesi që motrat dhe vëllezërit shqipetare kanë filluar të ndjehen të pakenaqur nga prezance e Fetos në Shqiperi. Sepse e panë se çfarë organizate terroriste është, dhe kur te vije koha për te shtypur butonin e pane se çfarë dëmi mund ti japin vendit dhe shtetit që ndodhen. Më lejoni të them që sikur në të gjithe boten dhe ne Shqiperi Feto ka filluar të humbe gjak.

FETÖ gjithashtu ka filluar të bjerë në Shqipëri. Strukturat FETÖ dhe personat e lidhur me FETÖ janë në panik. Dhe ata e dinë shumë mirë se çfarë do t’i gjeje. Këtu i ndjekim këta nga afër këta njerëz dhe struktura. E ardhmja dhe fati i tyre do te jete duke dhene llogari perpara drejtësisë Turke.

Loading...
Previous articleKreu i BESËS: LSDM dhe VMRO po kërkojnë votat e shqiptarëve, por jo edhe t’i përfaqësojnë shqiptarët (VIDEO)
Next articleVideo/ Debutim spektakolar: Tyson Fury i pamundur edhe në WWE