Home Kuriozitete Magjike! Lulet mund të dëgjojnë gumëzhimën e bletëve dhe ëmbëlsojnë nektarin

Magjike! Lulet mund të dëgjojnë gumëzhimën e bletëve dhe ëmbëlsojnë nektarin

Edhe në ditët më të qeta, bota është plot me tinguj, zogj që cicërojnë, era që lëviz gjethet e pemëve dhe insektet që zukatin për qejfin e tyre.

Të dy, si veshët e grabitqarit ashtu edhe të presë janë të ndikuar nga prania e njëri-tjetrit, informon dritare.net

Tingulli është kaq thelbësor për jetën dhe mbijetesën, sa e shtyu studiuesin e universitetit të Tel Aviv, Lilach Hadany të pyesë: Po sikur të mos jenë vetëm kafshët ato që perceptojnë tingujt, por këtë gjë ta bëjnë dhe bimët?

Eksperimentet e tij të para për të provuar këtë hipotezë të botuara së fundmi, na tregojnë se të paktën në një rast bimët mund të dëgjojnë, informon dritare.net.

Ekipi i Hadany studioi Lulen e Pranverës (primrose (Oenothera drummondii) dhe zbuloi se brenda disa minutave kur lulet ndjenin dridhjet e krahëve të pjalmuesve, ato e rritën përkohësisht përqendrimin e sheqerit në nektarin e luleve të tyre, informon dritare.net.

Në fakt, vetë lulet shërbyen si veshë, duke kapur frekuencat specifike të krahëve të bletëve ndërsa përjashtuan tinguj të parëndësishëm, si era.

Për bimët që u ekspozuan ndaj tingujve të regjistruar të bletëve, analiza përfundimtare zbuloi një përgjigje të qartë dhe të pagabueshme. Bimët mund t’i dëgjojnë zhurmat. Brenda tre minutave të ekspozimit ndaj këtyre regjistrimeve, përqendrimi i sheqerit në bimë u rrit nga 12 dhe 17 përqind në 20 përqind, informon dritare.net.

Nga vëzhgimet e kryera në terren, studiuesit zbuluan se pjalmuesit ishin më shumë se nëntë herë më të zakonshëm rreth bimëve kur një pjalmues tjetër i kishte vizituar brenda gjashtë minutave të fundit, informon dritare.net.

Studiuesi Hadany tha se ky zbulim ishte surprizues, ndërsa na tregon qartë magjinë e jetës dhe të natyrës në të cilën jetojmë. Aty ku të gjitha gjërat lidhen dhe bashkëveprojnë me njëra-tjetrën në mënyrë kaq të mrekullueshme, duke na kujtuar vazhdimisht inteligjencën supreme të natyrës. Me shkurtime nga National Geographic/ J.H, dritare.net

Loading...
Previous articleBëni këto teste 30-sekondëshe dhe merreni vesh njëherë e mirë, jeni sëmurë apo jo!
Next articleKreu i BESËS: LSDM dhe VMRO po kërkojnë votat e shqiptarëve, por jo edhe t’i përfaqësojnë shqiptarët (VIDEO)