Home Aktualitet Tetovari me koronavirus vë në alarm Institutin e Rehabilitimit (VIDEO)

Tetovari me koronavirus vë në alarm Institutin e Rehabilitimit (VIDEO)

Me veshje mbrojtëse nga koka te këmbët, ekspertët sot ishin në Institutin e Mjekësisë Fizike dhe Rehabilitimit në Shkup. Pacientët që vinin për trajtim sigurimi i kthente prapa. Alarmin në spital e ndezi një postim në rrjetet sociale, të vajzës së një pacienti, që shërohej atje dhe ishte i infektuar me koronavirus.

“Një banor 69 vjeçar nga Tetova është rehabilituar në Qendrën e Rehabilitimit këtu në Kozle. Ai po shërohej nga një goditje në tru, por të hënën me simptoma familja e tij ka kërkuar, që ai të shtrohej në spital sepse ka pasur koronavirus. Mbrëmë vonë vajza e tij, njoftoi në mediat sociale se babai i saj ishte pozitiv me Kovid 19. ”

Natasha Apostolloska tregon se si ka shkuar procesi, përderisa babait të saj i është konstatuar nëse ka koronavirus. Së pari nga Instituti i Mjekësisë Fizike e kanë dërguar në Klinikën gastronomike. Pas testit, e kanë kthyer mbrapa pa probleme të dukshme nga gjetjet gastroenterohepatologjike. Por në këtë ent nuk e kanë pranuar sepse tashmë ka qenë i çregjistruar. Nga e premtja e kaluar ka pasur temperaturë të vazhdueshme të trupit 37.5 gradë dhe dhimbje të mëdha të kokës. Apostolloska është paraqitur tel “Alo Mjeku”, në Qendrat e Shëndetit publik për ta paralajmëruar se dyshon se babai i saj mund të jetë i sëmurë me Covid-19. E kanë bindur se nëse kuadri në këtë Institut vëren simptoma, me siguri do ta ftojnë të testohet.

Me tre mjekët që e udhëheqin, kam biseduar personalisht, duke i lutur, ju lutem paraqitni me udhëzimet e duhura, se ka pasur temperaturë dhe dhimbje të mëdha koke. Mos u sillni me të si një pacient nga i cili keni ngritur duar. Pra i lënë në ambulantë në kushte të papërshtatshme për gjendjen e tij shëndetësore – deklaroi Natasha Apostolloska vajza e të infektuarit me Covid-19.

Apostolloska sqaron se nga Instituti i rehabilitimit, babai i saj me ndihmën e shpejtë të hënën është dërguar në shtëpi. Gjatë natës gjendja ka filluar t’i përkeqësohet. Me rekomandim nga mjeku amë, familja i ka dhënë paracetamoll, por temperatura nuk është ulur. Apostolloska ka kërkuar ndihmë në numrin e telefonit në Qendrën e shëndetit në Tetovë. Prej atje i kanë thënë ta thërras ndihmën e shpejtë që babanë e saj ta dërgojnë në repartin infektiv të spitalit të Tetovës.

Ndihma e shpejtë nuk donte të vijë sepse edhe ata nuk kanë pasur obligim për këtë kategori të pacientëve. Duke u lutur, duke telefonuar, pas 30 minutave erdhi ndihma e shpejtë, vetëm e dërguan deri në spitalin infektiv të Tetovës dhe e shtrinë atje. Fillimisht, rreth orës 13 u dha informacioni se është negativ në virusin e koronës. Në orën 16, nëna ime e cila është vazhdimisht me të në repartin infektiv, më telefonoi dhe më tha se babai është pozitiv me virusin e koronës dhe se do të transferohet në spitalin infektiv të Shkupit – tha Natasha Apostolloska- e bija e të infektuarit me KOVID 19.

Babai i Natashës tashmë është ndalur në Shkup ndërsa nëna e saj është kthyer në Tetovë. Ekipet kanë ardhur dhe e kanë dezinfektuar shtëpinë e tyre duke u rekomanduar që në 15 ditët e ardhshëm të qëndrojnë në izolim. Sot u është marrë mostër për të vërtetuar nëse edhe ata janë të prekur me këtë virus. Ministria e Shëndetësisë paralajmëroi detaje për rastin në fjalë, por mbetet të shihet nëse do të arrijnë t’i detektojnë të gjithë që kanë qenë në kontakt me këtë person, personelin mjekësor, pacientët në Institutin e rehabilitimit, në Klinikën e gastros dhe ekipet e ndihmës së shpejtë.

Бил заболен со коронавирус, здравствените власти „го шетале“ низ Скопје

Со заштитна облека од глава до пети, стручни лица денеска беа во Институтот за физикална медицина и рехабилитација во Скопје. Пациентите кои доаѓаа на третман, обезбедувањето ги враќаше назад. Алармот во болницата го запали пост на социјалните мрежи на ќерка на пациент кој закрепнувал таму, а бил заразен со коронавирус.

69 годишен тетовчанец се рехабилитирал во Центарот за рехабилитација во Козле. Се опоравувал од мозочен удар, но сепак во понеделникот со симптоми, неговото семејство побарало тој да биде хоспитализиран зошто имал коронавирус. Доцна синоќа неговата ќерка на социјалните мрежи објави дека нејзиниот татко е позитивен на Ковид 19.

Наташа Апостолоска раскажува како се одвивал процесот, додека на нејзиниот татко му се утврдувало дали има коронавирус. Прво од Институтот за физикална медицина го препратиле на Клиниката за гастро. По испитувањата го вратиле назад без забележан проблем од гастроентерохепатолошки наод. Но, во заводот не го примиле оти веќе бил испишан.

Од минатиот петок имал константна телесна температура од 37 со 5 и јаки главоболки. Апостолоска се јавила на „Ало докторе“, во Центрите за јавно здравје за да алармира дека се сомнева оти татко ù можно е да заболел од Ковид-19. Ја убедувале дека доколку персоналот во Институтот забележал симптоми, сигурно ќе побарале да биде тестиран.

„Со трите докторки кои го водеа, јас лично сум разговарала, значи молења, дај ве молам вие пријавете со соодветни насоки, дека имал температура и дека имал јаки главоболки. Значи немојте да се однесувате со него како со отпишан пациент. Значи буквално оставен во амбуланта во несоодветни услови за неговата здравствена состојба“, вели ќерката, Наташа Апостолска.

Апостолоска раскажува дека од Институтот за рехабилитација татко ù со брза помош во понеделникот бил однесен дома во Тетово. Вечерта состојбата му се влошила. По препорака на матичен лекар, семејството му дало парацетамол, но температурата не паѓала. Апостоловска побарала помош на телефонскиот број во Центарот за здравје во Тетово. И рекле да викне Итна Помош и татко ù да го однесат на инфективното одделение во тетовската болница.

„Брзата помош не сакаше да дојде бидејќи и они немале обврска за овој тип на пациенти. Со молења јавувања, после 30 минути, дојдоа од Брза помош, извршија само транспорт до Инфективно Тетово и таму го сместија. Првично околу 13 часот е дадена информација дека е негативен на коронавирус. Во 16 часот мајка ми, која е константно со него на Инфективно, се јави да каже дека татко ми е позитивен на коронавирус и дека ќе биде префрлен на Инфективна во Скопје“, додава Апостолска.

Таткото на Наташа сега е задржан во Скопје, а мајка ù се вратила дома во Тетово. Екипи дошле и го дезинфицирале нивниот дом и добиле препорака следните 15 дена да останат во изолација. Денеска им е земен брис за да се утврди дали и тие се заразени. Министерството за здравство најави детали за случајот, но останува прашањето дали ќе успеат да ги лоцираат сите кои биле во контакт со тетовчанецот, со медицинскиот персонал и со пациентите во Институтот за рехабилитација, Клиниката за Гастро, екипите на Брза Помош.

Бојан Стојановски

Прв случај на заболен со коронавирус во Тетово

Маж од Тетово на 69 годишна возраст е хоспитализиран откако кај него е утврден позитивен тест на коронавирус, изјави денес д-р Шабан Мемети директор на Институт за јавно здравје при посетата на Тетовскиот центар за јавно здравје.  Со тоа Тетово го има и првиот заболен со Ковид 19.

-Сношти е утврдено дека маж на 69 години бил позитивен на тестот за коронаврусот. Тој е хоспитализиран, не ми е позната состојбата бидејќи дојдовме од Скопје во Тетово. Тој бил и претходно на болничко лекување на клиниката во Скопје и тука во Тетово. Сите блиски конакти и здравствени работници ќе бидат анкетирани од епидемиолозите од тетовскиот Центар за јавно здравје, рече Мемети.

Во Тетово досега се направени над 30 тестови.

-Тестовите се прават во на Институт за јавно здравје Скопје во лабораторија за вирусологија и дијагностика. Во моментов тука имаме пет пункта за рурални места, се земаат епидемиолошки анкети, вклучени се и матични лекари, рече Мемети.

Тој заедно со претседателот на комисија за заразни болести д-р Жарко Караџовски се сретнаа со директорите на Центарот за јавно здравје, Клиничка болница и Здравствен дом.

-Задоволни сме од пристапот на тетовските установи. Апелираме граѓаните да ги почитуваат  правилата и препораките на Светската здравствена организација и да се прават тестови на сомнителни случаи по индикација, рече Мемети.

Loading...
Previous articleKoronavirusi “gjunjëzon” Spanjën, shënohen 4 mijë viktima dhe 56 mijë të infektuar
Next articleKoronavirusi trondit Europën/ Mbi 14 600 viktima dhe 258 068 të infektuar