Home Aktualitet Viktima e katërt nga koronavirusi në Maqedoni, 22 të infektuar të ri,...

Viktima e katërt nga koronavirusi në Maqedoni, 22 të infektuar të ri, dy nga Tetova

Ministria e Shëndetësisë raporton se 22 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në vend në 24 orët e fundit. Sipas qyteteve: Shkupi (9), Kumanova (3), Struga (3), Tetova (2), Dibra (2), Prilep (2), Manastiri (1). Kështu, numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostikuar me COVID-19 është 241 persona deri në orën 12:00 sot.

Sipas vendbanimit, deri më tani rastet e COVID-19 janë regjistruar në:
– Shkup – 143
– Dibër – 45 nga të cilët 2 vdiqën
– Kumanovë – 20 prej të cilave 1 vdiq
– Shtip – 8
– Prilep – 8
– Tetovë – 4
– Ohër – 3
– Velesi – 3
– Struga – 3 prej të cilave 1 vdiq
– Kavadarci – 2
– Gostivar – 1
– Manastir – 1

Këtë mëngjes një paciente vdiq në moshën 66 vjeçare nga zona e Strugës. Ajo dhe burri i saj u diagnostikuan dje me koronavirus pozitiv. Pacienti kishte sëmundje të zemrës, sëmundje kronike pulmonare dhe tension të ngritur.

Sipas sondazhit epidemiologjik, familja e gruas së ndjerë kishte qenë në Dibër pak para se të shpallej kriza në Dibër (13 Mars) dhe kishte kontaktuar me një prej mjekëve të sëmurë atje, dhe pasi zbuloi se ai ishte gjithashtu pozitiv për koronavirus, familja ishte në vetizolim shtëpiak.
Pasi u shfaqën simptomat e para të të ndjeres, ajo planifikoi një test koronavirus më 24 mars përmes mjekut të saj të familjes. Materiali i provës është marrë në 26 Mars, dhe rezultatet mbërritën dje.

Për shkak të gjendjes së përkeqësuar rëndë të pacientit, mjeku i familjes menjëherë rekomandoi shtrimin në spital të Njësisë së Sëmundjeve Infektive në Spitalin e Ohrit, por deri sa nuk u morën rezultatet dje, pacienti nuk u pranua në spital.

Prandaj, Ministria njofton një rishikim të plotë të çështjes për të përcaktuar nëse ekziston një lëshim mjekësor në këtë rast. Dje stafi i Klinikës së Kardiologjisë testoi të gjitha testet negative për Kovid-19.

Loading...
Previous articleKoronavirusi “shkakton” ëndrra më të gjata tek njerëzit. Çfarë shpjegimi jep psikologu ekspert i gjumit
Next articleRastet e para me koronavirus në Strugë, ashpërsohen masat