Home Lajmet kryesore Pse TikTok është në mesin e një lufte gjeopolitike dhe çfarë pritet...

Pse TikTok është në mesin e një lufte gjeopolitike dhe çfarë pritet të ndodhë me të?

TikTok ka patur një 72 orësh të turbull. Aplikacioni i videove të shkurtra është bërë objekt kritikash në SHBA për shkak të faktit se është në pronësi të gjigantit të teknologjisë kineze ByteDance, një fakt që disa zyrtarë dhe ligjvënës përfshirë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo thonë se e bëjnë atë një kërcënim të sigurisë kombëtare.

TikTok është shumë popullor dhe arriti 2 miliardë shkarkime në prill. TikTok ka 200 milion përdorues në SHBA, por rrënjët e saj kineze i kanë bërë ligjvënësit amerikanë të shqetësuar.

Në vend që të citonte shqetësimet e sigurisë kombëtare, Trump sugjeroi se një ndalim i TikTok në SHBA do të bëhet për të ndëshkuar Kinën për shpërthimin e koronavirusit.

Mes këtyre zhurmash politike, të premten u shfaqën lajme se Microsoft mund të blinte pjesë të TikTok. New York Times raportoi për herë të parë se TikTok ishte në bisedime për të shitur biznesin e tij amerikan në Microsoft dhe kompani të tjera amerikane sepse Trump po mendonte të ndërmarrë veprime kundër kompanisë.

Në të njëjtën ditë, Presidenti Trump u tha gazetarëve që ai do të ndalojë TikTok në SHBA brenda 24 orësh. Microsoft njoftoi publikisht të dielën se po rifillonte bisedimet për të blerë pjesë të TikTok pasi CEO i saj foli personalisht me Donald Trump.

Nuk është e qartë se si do të dukej një TikTok në pronësi të Microsoft, por indikacionet e hershme sugjerojnë se çështja kryesore ka të bëjë me kush i zotëron të dhënat [personale të përdoruesve të aplikacionit.

Por nuk është e qartë se si kjo mund të ndikojë aplikacionin TikTok në tregjet e tjera kryesore siç është, për shembull, Evropa.(Business Inisder, SCAN)

Loading...
Previous articleTurqia dhe synimet e saj për superfuqi/ Erdogani paralajmërim për armikun e përbetuar, Armeninë
Next articlePresidenti Trump: 45 ditë afat për shitjen e aplikacionit TikTok