Home Bota Korrupsioni, zemërimi, kaosi, pafuqia, gënjeshtrat dhe shkatërrimi. Profili i Trump sipas New...

Korrupsioni, zemërimi, kaosi, pafuqia, gënjeshtrat dhe shkatërrimi. Profili i Trump sipas New York Times

Ky është një editorial i bordit të New York Times, që del në mënyrë të drjetpëdrejtë kundër Presidentit Trump duke e akuzuar atë. Editoriali në origjinal mban titullin: “Ti jepet fund krizës tonë kombëtare”.

Pozita shkatërruese e Z. Trump tashmë ka dëmtuar rëndë Shtetet e Bashkuara në vend dhe në të gjithë botën. Ai ka abuzuar me pushtetin dhe ka mohuar legjitimitetin e kundërshtarëve të tij politikë, duke shkatërruar normat që kanë lidhur kombin së bashku për breza të tërë. Ai ka vendosur interesin publik në lojë për përfitim të interesave të biznesit dhe politikës së tij. Ai ka treguar një shpërfillje befasuese për jetën dhe liritë e amerikanëve. Ai është një njeri i padenjë për postin që mban.

Kështu e nis editorialin The New York Times duke sqaruar se “Bordi editorial nuk padit lehtë një president të zgjedhur. Gjatë mandatit të zotit Trump, ne kemi shfaqur racizmin dhe ksenofobinë e tij. Ne kemi kritikuar vandalizmin e tij të konsensusit të pasluftës, një sistem aleancash dhe marrëdhëniesh rreth globit që kushtoi shumë jetë për t’u vendosur dhe mirëmbajtur. Ne, përsëri dhe akoma, kemi shprehur keqardhje për retorikën e tij përçarëse dhe sulmet e tij dashakeqe ndaj bashkëkombësve amerikanë. Megjithatë, kur Senati refuzoi të dënojë presidentin për abuzime të dukshme të pushtetit dhe ndalimet, ne i këshilluam kundërshtarët e tij politikë të përqendronin zemërimin e tyre në mposhtjen e tij në kutitë e votimit.”

3 nëntori mund të jetë një pikë kthese. Këto janë zgjedhjet për të ardhmen e vendit dhe rrugën që qytetarët e saj dëshirojnë të zgjedhin.

Elasticiteti i demokracisë amerikane është testuar rëndë nga mandati i parë i Z. Trump. Edhe katër vjet të tjera do të ishin më keq.

Por edhe kur amerikanët presin të votojnë sipas procedurës nëpër qytetete, Z. Trump është përfshirë në një sulm për integritetin e këtij procesi thelbësor demokratik. Duke u prishur me të gjithë paraardhësit e tij modernë, ai ka refuzuar të angazhohet për një transferim paqësor të pushtetit, duke sugjeruar që fitorja e tij është rezultati i vetëm i ligjshëm dhe se nëse nuk fiton, ai është i gatshëm të kundërshtojë gjykimin e popullit amerikan në gjykata apo edhe në rrugë.

Përmasat dhe shumëllojshmëria e veprimeve të gabuara të Z.Trump mund të ndjehen mbizotëruese. Përsëritja ka shurdhuar ndjenjën e zemërimit, dhe akumulimi i zemërimeve të reja lë pak kohë për t’u ndalur në të dhënat dhe faktet. Ky është momenti kur amerikanët duhet ta rimarrin atë ndjenjë zemërimi.

Është qëllimi i kësaj pjese të veçantë të Vlerësimeve të së shtunës për të kujtuar lexuesit pse Z. Trump është i paaftë për të udhëhequr kombin. Ai përfshin një seri esesh të përqendruara në korrupsionin e shfrenuar të administratës Trump, manifestimet e dhunës, neglizhencën e rëndë me shëndetin e publikut dhe skemat e paafta të shtetit. Një përzgjedhje e imazheve ikonike nxjerr në pah rekordin e presidentit për çështje të tilla si klima, migrimi, të drejtat e grave dhe racizmi. Dhe krahas gjykimit tonë për Z. Trump, ne po botojmë, me fjalët e tyre, gjykimet mallkuese të burrave dhe grave që kishin shërbyer në administratën e tij.

Urgjenca e këtyre eseve flet vetë. Heqja dorë nga z. Trump është hapi i parë në riparimin e dëmit që ai ka bërë. Por edhe ndërsa shkruajmë këto fjalë, Z. Trump po e përgatit fushëbetejën – që edhe nëse ai humbet, rindërtimi do të kërkojë shumë vite dhe lot.

Z. Trump qëndron pa ndonjë rival të vërtetë si presidenti më i keq amerikan në historinë moderne. Në vitin 2016, llogaria e hidhur e sëmundjeve të kombit goditi një akord me shumë votues. Por mësimi i katër viteve të fundit është se ai nuk mund të zgjidhë problemet e ngutshme të kombit, sepse ai është problemi më i ngutshëm i kombit.

Ai është një demagog racist që kryeson një vend gjithnjë e më të larmishëm; një izolacionist në një botë të ndërlidhur; një shoëman që mburret përgjithmonë me gjërat që nuk ka bërë kurrë, dhe premton të bëjë gjëra që nuk do t’i bëjë kurrë.

Ai nuk ka treguar aftësi për ndërtim, por ka arritur të bëjë një dëm të madh. Ai është thjesht njeriu që shkatërron çdo gjë.

Ndërsa bota mbaron kohën për t’u përballur me ndryshimet klimaterike, Z. Trump ka mohuar nevojën për veprim, ka braktisur bashkëpunimin ndërkombëtar dhe ka sulmuar përpjekjet për të kufizuar emetimet.

Ai ka ngritur një goditje mizore si ndaj emigracionit të ligjshëm ashtu edhe të paligjshëm pa propozuar një politikë të arsyeshme për të përcaktuar se kush duhet të lejohet të vijë në Shtetet e Bashkuara.

I fiksuar me përmbysjen e arritjeve të paraardhësit të tij, Barack Obama, ai ka kërkuar të bindë Kongresin dhe gjykatat që të heqin qafe Aktin e Kujdesit të Përballueshëm pa propozuar ndonjë politikë zëvendësuese për t’u siguruar amerikanëve akses në kujdesin shëndetësor të përballueshëm. Gjatë tre viteve të para të administrimit të tij, numri i amerikanëve pa sigurim shëndetësor u rrit me 2.3 milion – një numër që me siguri është rritur përsëri pasi miliona amerikanë kanë humbur punën këtë vit.

Ai bëri fushatë si një kampion i punëtorëve të zakonshëm, por ai ka qeverisur në emër të të pasurve. Ai premtoi një rritje në pagën minimale federale dhe investime të reja në infrastrukturë; ai kreu një raund të uljes së taksave që përfitonin kryesisht njerëzit e pasur. Ai ka fshirë rregullisht rregullat dhe u është përgjigjur lutjeve të korporatave duke pezulluar zbatimin e rregullave që nuk mund t’i fshinte lehtë. Nën udhëheqjen e tij, Byroja e Mbrojtjes Financiare të Konsumatorit ka ndaluar përpjekjet për të mbrojtur konsumatorët dhe Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit ka ndaluar përpjekjet për të mbrojtur mjedisin.

Ai ka tensionuar aleanca të gjata ndërsa përqafon diktatorë si Kim Jong-un të Koresë së Veriut dhe Vladimir Putin të Rusisë, të cilët Z. Trump i trajton me një shkallë ngrohtësie dhe respekti që sfidon shpjegimin dhe arsyen. Ai u largua nga Partneriteti Trans-Paqësor, një marrëveshje strategjike midis fqinjëve të Kinës që synonte të ushtronte presion mbi Kinën që të përputhej me standardet ndërkombëtare. Në vend të tij, Z. Trump ka kryer një luftë të drejtpërdrejtë tregtare, duke imponuar miliarda dollarë tarifa – taksa që në të vërtetë paguhen nga amerikanët – pa nxjerrë koncesione të konsiderueshme nga Kina.

Papërshtatshmëritë e Z. Trump si udhëheqës janë shfaqur veçanërisht të dhimbshme gjatë pandemisë së koronavirusit. Në vend që të punojë për të shpëtuar jetë, Z. Trump e ka trajtuar pandeminë si një problem të marrëdhënieve me publikun. Ai gënjeu për rrezikun, sfidoi ekspertizën e zyrtarëve të shëndetit publik dhe rezistoi në zbatimin e masave të nevojshme paraprake; ai ende po përpiqet të detyrojë rifillimin e aktivitetit ekonomik pa e vendosur virusin nën kontroll.

Ndërsa ekonomia po zbehej dhe turbullohej, ai nënshkroi një paketë fillestare të ndihmës për amerikanët që humbën punën. Pastaj bonusi u tërhoq dhe, edhe pse miliona njerëz mbetën pa punë, z. Trump humbi interesin për gjendjen e tyre.

Në shtator, ai deklaroi se virusi “praktikisht nuk prek askënd” një ditë para se numri i të vdekurve nga sëmundja në Shtetet e Bashkuara të arrinte në 200,000.

Nëntë ditë më vonë, Z. Trump u sëmur.

Themelet e shoqërisë civile amerikane po shkatërroheshin përpara se Z. Trump të hipte në shkallët lëvizëse të Trump Tower në qershor 2015 për të njoftuar fushatën e tij presidenciale. Por ai ka intensifikuar tendencat më të këqija në politikën amerikane: Nën udhëheqjen e tij, kombi është rritur më i polarizuar, më paranojak dhe më i dobët.

Ai i ka vënë amerikanët kundër njëri-tjetrit, duke zotëruar media të reja transmetuese si Twitter dhe Facebook për të mbledhur mbështetësit e tij rreth një zjarri virtual të ankesave dhe për të përmbytur sheshin publik me gënjeshtra, dezinformata dhe propagandë. Ai është i paepur në denigrimin e kundërshtarëve dhe ngurron të dënojë dhunën nga ata që ai i konsideron si aleatë. Në debatin e parë presidencial në shtator, Z. Trump u pyet për të dënuar supremacistët e bardhë. Ai u përgjigj duke udhëzuar një bandë të dhunshme, Djemtë krenarë, që të “qëndronin prapa dhe pranë”.

Ai ka minuar besimin në qeveri si një mjet për ndërmjetësimin e mosmarrëveshjeve dhe arritjen e kompromiseve. Ai kërkon besnikëri absolute nga zyrtarët qeveritarë, pa marrë parasysh interesin publik. Ai është haptazi përbuzës i ekspertizës.

Dhe ai ka sulmuar shtetin e së drejtës, duke përdorur autoritetin e tij si një instrument për të siguruar pushtetin e vet dhe për të ndëshkuar kundërshtarët politikë. Në qershor, administrata e tij largoi protestuesit paqësorë në një rrugë para Shtëpisë së Bardhë në mënyrë që Z. Trump të mund të pozonte me një libër që nuk e lexon kurrë para një kishe që ai nuk shkon dnonjëherë.

Qëllimi i plotë i sjelljes së tij të keqe mund të kërkojë dekada për të dalë në dritë. Por ajo që dihet tashmë është mjaft tronditëse:

Ai i ka rezistuar mbikëqyrjes së ligjshme nga degët e tjera të qeverisë federale. Administrata në mënyrë rutinore sfidon urdhrat e gjykatës dhe Z. Trump ka drejtuar vazhdimisht zyrtarët e administratës që të mos dëshmojnë para Kongresit ose të sigurojnë dokumente, veçanërisht duke përfshirë deklaratat e taksave të Z. Trump.

Me ndihmën e Prokurorit të Përgjithshëm William Barr, ai ka mbrojtur ndihmësit besnikë nga drejtësia. Në maj, Departamenti i Drejtësisë tha se do të anulonte ndjekjen penale të ish-këshilltarit të sigurimit kombëtar të zotit Trump Michael Flynn edhe pse Z. Flynn ishte deklaruar fajtor. Në korrik, Z. Trump ndryshoi dënimin e një ish-ndihmësi tjetër, Roger Stone, i cili u dënua për pengimin e një hetimi federal të fushatës zgjedhore të Z. Trump 2016. Senatori Mitt Romney, Republikan i Utah, me të drejtë e dënoi uljen e dënimit si një akt të “korrupsionit historik të paparë”.

Vitin e kaluar, Z. Trump i bëri presion qeverisë ukrainase që të bënte publik një hetim të rivalit të tij kryesor politik, Joe Biden, dhe më pas udhëzoi zyrtarët e administratës për të penguar një hetim të Kongresit ndaj veprimeve të tij. Në Dhjetor 2019, Dhoma e Përfaqësuesve votoi për të fajësuar Z. Trump për krime të larta dhe kundërvajtje. Por republikanët e Senatit, përveç z. Romney, votuan kundër, duke injoruar korrupsionin e Z. Trump.

Tani, me udhëheqësit e tjerë republikanë, Z. Trump po zhvillon një fushatë agresive për të zvogëluar numrin e amerikanëve që votojnë dhe numrin e fletëve të votimit që numërohen.

Presidenti, i cili ka përhapur prej kohësh akuza të pabaza për mashtrim dhe parregullsi në votime shkruan se “Rezultati i Zgjedhjeve të 3 Nëntorit asnjëherë nuk mund të përcaktohet saktësisht,”. Vetë Presidenti ka votuar me postë, dhe nuk ka asnjë provë për të mbështetur pretendimet e tij për probleme në votime. Por fushata e dezinformimit shërben si arsyetim për pastrimin e listave të votuesve, mbylljen e vendeve të votimit, hedhjen e fletëve të votimit që mungojnë dhe pengon amerikanët të ushtrojnë të drejtën e votës.

Është një sulm i patolerueshëm ndaj vetë bazave të eksperimentit amerikan në qeveri nga njerëzit.

Presidentë të tjerë modernë janë sjellë në mënyrë të paligjshme ose kanë marrë vendime katastrofike. Richard Nixon përdori fuqinë e shtetit kundër kundërshtarëve të tij politikë. Ronald Reagan injoroi përhapjen e AIDS-it. Bill Clinton u fajësua për gënjeshtër dhe pengim të drejtësisë. George W. Bush e çoi kombin në luftë me pretendime të rreme.

Z. Trump ka tejkaluar dekadat e keqbërjes presidenciale në një mandat të vetëm.

Frederick Douglass u ankua gjatë një ore tjetër të errët të kombit, presidencës së Andreë Johnson, “Ne duhet ta kemi qeverinë tonë kaq të formuar saqë edhe kur jemi në duart e një njeriu të keq, ne do të jemi të sigurt”. Por kjo nuk është natyra e demokracisë sonë. Optimizmi i nënkuptuar i demokracisë amerikane është që shëndeti i Republikës mbështetet në gjykimin e elektoratit dhe integritetin e atyre që zgjedhin votuesit.

Z. Trump është një njeri pa integritet. Ai ka shkelur në mënyrë të përsëritur betimin e tij për të ruajtur, mbrojtur dhe garantuar Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara.

Tani, në këtë moment rreziku, i takon popullit amerikan – madje edhe atyre që do të preferonin një president republikan – të ruajnë, mbrojnë dhe garantojnë Shtetet e Bashkuara duke votuar. /Nga bordi editorial i New York Times-SI/

Loading...
Previous article“Ende vritesh për virgjërinë”, pas një muaji martesë dhëndri kujtohet: Nuk ishte e virgjër
Next articleShifrat alarmante të Covid në Shqipëri, 1658 raste dhe 32 viktima vetëm në 6 ditë