Home Bota Kryeministri palestinez: Zoti na ndihmoftë nëse Trump fiton sërish!

Kryeministri palestinez: Zoti na ndihmoftë nëse Trump fiton sërish!

Kryeministri palestinez Mohammad Shtayyeh tha sot se do të ishte katastrofike për popullin e tij dhe botën në përgjithësi nëse Presidenti Trump fiton përsëri zgjedhjet e nëntorit.

Duke iu drejtuar deputetëve evropianë, Shtayyeh vlerësoi se në katër vitet e fundit, administrata Trump u ka shkaktuar dëme të mëdha palestinezëve.

Palestinezët tradicionalisht janë përmbajtur nga marrja e një pozicioni të drejtpërdrejtë publik në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Deklarata e kryeministrit palestinez është një pasqyrim i dëshpërimit të palës palestineze pas një serie lëvizjesh të SHBA pas së cilës Palestina u dobësua.

Palestinezët ndërprenë lidhjet me Trump pasi ai njohu Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit në fund të vitit 2017 dhe zhvendosi Ambasadën e SHBA atje nga Tel Avivi në maj 2018.

Trump gjithashtu ka mohuar qindra miliona dollarë ndihmë amerikane për palestinezët, mbylli misionet diplomatike palestineze në Uashington dhe shpalli një plan paqeje në Lindjen e Mesme këtë vit që favorizon shumë Izraelin.

Administrata Trump gjithashtu bindi dy vende arabe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin, për të vendosur marrëdhënie të plota diplomatike me Izraelin dhe premtoi të ndiqte rrugën e shteteve të tjera arabe.

Kjo minon konsensusin tradicional arab se Izraeli do të njihet vetëm në këmbim të një marrëveshjeje paqësore izraelito-palestineze.

Shtayyeh shprehu shpresën se fitorja e kandidatit demokrat për president Joe Biden do të rrisë shanset për një marrëveshje të tillë.

“Nëse gjërat ndryshojnë në Shtetet e Bashkuara, unë mendoj se do të ndikojë drejtpërdrejt në marrëdhëniet palestinezo-izraelite. Dhe do të ndikojë gjithashtu në marrëdhëniet palestinezo-amerikane,” tha Shtayyeh.

Loading...
Previous articleZhduket aplikacioni që ofronte qasje kibernetike globale për qytetarët e Kinës
Next articleStudimi: Çfarë lidhje ka seksi me gurët në veshka?