Home Bota Pse po armatoset Serbia?

Pse po armatoset Serbia?

Ushtria serbe së shpejti do të ketë një gamë kaq të gjërë të armëve nga e gjithë bota, saqë kritikët po pyesin nëse ka ndonjë plan në prokurim apo çfarë po blihet që është politikisht e përshtatshme? Dhe a mund ta sjellë vendi këtë në telashe, shkruan Deutche Welle (DW).

“Më i madhi”, “më moderni”, “më i fuqishmi” – Presidenti serb Aleksandar Vuçiç nuk i kurseu superlativat në njoftimin e një stërvitje ushtarake të mbajtur të shtunën (10 tetor) në Peshter. “Gjithçka që gjuan, aeroplanë, dronë, bombardues, luftëtarë dhe municione luftarake. spektakël “, përshkroi Vuçiç me kënaqësi gjithçka që mund të shihej.

Sipas kritikëve, politika e Serbisë për të blerë dhe shitur armë është pikërisht ajo – një “spektakël”, por pa një plan dhe qëllim të qartë. Dhe i kushton shumë taksapaguesve.

Në fillim të javës, Vuçiç lavdëroi dronët turq Barjaktar që Serbia do të donte të blinte në mënyrë që të “mbrojë dhe mbrojë qiellin e saj më vete”. Nëse është kështu, droni i prodhuar nga Turqia do të bashkohej me baterinë anti-ajrore Pancir S1 të Rusisë, të përdorur – disa thonë të konsumuar – MiG ruse dhe bjelloruse, raketa franceze Mistral, helikopterë Airbus H145M, dronë kinezë dhe ndoshta dronë izraelitë Hermes 900.

Të gjitha këto janë punë të kontraktuara ose të paralajmëruara në vlerë prej qindra miliona eurosh, edhe pse Plani Strategjik i Mbrojtjes dhe Plani i Pajisjes së Ushtrisë për periudhën deri në 2030 nuk janë përfunduar ende.

Vuçiç si “udhëtar tregtar”

Disa analistë ushtarakë kanë pyetur se sa kuptim ka e gjithë kjo kur Pancir S1 mbërriti në Serbi. Siç tha analisti Aleksandar Radiç për N1 në atë kohë, ky sistem i mbrojtjes ajrore ka një diapazon prej 20 kilometrash. Radiç mendoi se çfarë vendi të madhësisë së Serbisë mund të mbrojë me një bateri të vetme, nëse është e nevojshme?

“Presidenti Vuçiç duket si një udhëtar tregtar që kontrakton kontrata të tilla si eksportimi dhe prokurimi i armëve nëpër botë, në fshehtësi dhe pa një ide të qartë se cilat janë fitimet dhe cilat janë pasojat për qytetarët e Serbisë, d.m.th, sa kushtojnë këto aventura të politikës së jashtme,” tha Maja Bjeloš për DW, nga Qendra e Beogradit për Politikën e Sigurisë.

Ajo shpjegon se presidenti i Serbisë në çështjet e armëve – edhe pse nuk ka kompetenca të tilla kushtetuese – shpejt dhe lehtë pajtohet me udhëheqësit autoritarë, por që ai shpenzon paratë e shtetit edhe kur është nën presion.

Ai kujton kërcënimin e heshtur amerikan të sanksioneve kundër Serbisë në fund të vitit të kaluar – për shkak të prokurimit të gjerë të armëve ruse – pas së cilës kishte një kthim të dukshëm. “Ju po na kritikoni për blerjen e armëve ruse dhe gjithçka tjetër,” tha Vuçiç në një intervistë me revistën amerikane Foreign Policy këtë mars. “Mirë, unë do ta blej armën tuaj. A doni ta shisni apo jo? A i doni paratë tona?”, tha Vuçiç gjatë bisedës, para se të njoftojë se ai dëshironte armë izraelite, britanike dhe amerikane.

Vitin e kaluar, shpenzimet e mbrojtjes së Serbisë, sipas vlerësimeve të Institutit të Stokholmit SIPRI, tejkaluan 1 miliard dollarë, një shumë gati surreale për rajonin. Në të njëjtën kohë, shpenzimet janë aq misterioze sa që organi këshillimor serb që merret me çështjet e buxhetit dhe përshtatshmërinë e shpenzimeve është kritikuar nga Këshilli Fiskal.

Gjatë çdo prokurimi, gazetarët përpiqen të zbulojnë çmimin, sepse Ministria deklaron pjesë – të tilla si ajo për “dhurimin” e armëve nga Rusia dhe Bjellorusia – sekrete dhe nuk siguron të dhëna edhe kur komisioneri kompetent vlerëson informacione me rëndësi publike.

“Jo të lidhur”, duhet të blejnë nga të gjithë?

Ish-ministri i Mbrojtjes Dragan Sutanovac, i cili dikur insistoi në organizimin e ushtrisë sipas standardeve të NATO-s, thotë se do të ishte logjike që një vend që është pjesë e programit “Partneriteti për Paqen” të sigurojë armë nga vendet që punojnë sipas këtij standardi. “Megjithatë, padyshim “Moska e ka kuptuar që përmes formës së ndihmës vëllazërore, duke dhuruar, për shembull, avionë të dorës së dytë riparimin e së cilës ne e paguam shtrenjtë, ajo ka një ndikim të caktuar hibrid, i cili padyshim që është qëllimi kryesor,” tha Sutanovac për DW.

Ai thotë se “mesazhi i qartë politik” është se disa anëtarë të NATO-s nuk duan t’i shesin sisteme mbrojtëse Serbisë. “Në vend që të përgatitemi për sfidat e shekullit 21, ne jemi akoma në dekadën e fundit të shekullit 20,” tha ish-ministri demokrat.

Maja Bjeloš vëren se kjo politikë “e paqëndrueshme” – duke notuar midis palëve të ndryshme – mund të përfundojë “tragjikisht” për Serbinë.

Loading...
Previous article​Mjekia kineze: Pekini lëshoi qëllimisht Covid-19, është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike
Next articleSeks, drogë e prostituta kolumbiane: Si i joshin kazinotë “Peshqit e Mëdhenj” të harxhojnë milionat