Home Bota “Unë kam dështuar”, Kim Jong Un tregon anën e përlotur në përballjen...

“Unë kam dështuar”, Kim Jong Un tregon anën e përlotur në përballjen me vështirësitë e Koresë së Veriut

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un u shfaq i përlotur në fundjavë ndërsa falënderoi qytetarët për sakrificat e tyre, në demonstratën më goditëse dhe se si ai po quhet “njeriu i popullit” për të trajtuar krizat e thella të vendit të tij.

Megjithëse udhëheqësi i ri ka konsoliduar sundimin e tij mbi kombin e izoluar me spastrime të pamëshirshme, vëzhguesit e Koresë së Veriut thonë se ai gjithashtu ka kërkuar të portretizojë veten si një udhëheqës politik më tradicional sesa babai i tij i çuditshëm, Kim Jong Il.

Duke folur në një paradë ushtarake, Kim u bë emocionues ndërsa u dha homazhe trupave për përgjigjen e tyre ndaj katastrofave kombëtare dhe parandalimin e një shpërthimi të koronavirusit dhe u kërkoi falje qytetarëve për dështimin për të rritur standardet e jetesës.

“Modestia dhe sinqeriteti i Kim, lotët dhe mbytja e tij, ishin të gjitha jashtëzakonisht të pazakonta, madje edhe për dikë që pranon publikisht mangësitë dhe ka një model të vendosur të të qenit ekspresiv,” tha Rachel Minyoung Lee, një studiuese e pavarur dhe ish analiste e Koresë së Veriut me burim të hapur për qeverinë amerikane.

Fjalimi, i cili u krijua qartë me kujdes për t’i bërë jehonë audiencës vendase, me sa duket ngriu imazhin e Kim si një udhëheqës karizmatik kompetent, i cili gjithashtu ka një anë njerëzore për të, tha ajo.

‘ME VJEN KEQ’

Kim i cili shpërtheu në buzëqeshje të gjera kur raketa të reja të mëdha balistike u shfaqën në paradë, fajësoi vështirësitë e vazhdueshme ekonomike të Koresë së Veriut për sanksionet ndërkombëtare, krizën e koronavirusit dhe një seri tajfunesh dhe përmbytjesh të dëmshme.

Kim e ka bërë përparimin ekonomik një gur themeli të axhendës së tij. Ai gjithashtu u takua me Presidentin e SHBA Donald Trump, duke formuar një marrëdhënie personale të paparë që përfshinte letra me lule.

Por planet ambicioze për tregtinë ndërkombëtare, projektet e ndërtimit dhe masa të tjera ekonomike kanë ngecur përpara sanksioneve të vendosura mbi armët e tij bërthamore dhe programet e raketave balistike.

Ekonomia mori një goditje të mëtejshme kur Koreja e Veriut mbylli kufijtë e saj për pothuajse të gjithë trafikun për shkak të pandemisë, dhe tajfunët e verës shkaktuan përmbytje që kërcënuan më tej furnizimet e ushqimit.

“Njerëzit tanë më kanë besuar, lart si qielli dhe thellë si deti, por unë nuk kam arritur ta jetoj gjithnjë në mënyrë të kënaqshme,” tha Kim, në një moment. “Më vjen shumë keq për këtë”. Kim tha se suksesi i vendit në parandalimin e një shpërthimi të koronavirusit dhe kapërcimin e sfidave të tjera ishte një “fitore e madhe e arritur” nga qytetarët.

“Njerëzit tanë kanë qenë gjithmonë mirënjohës ndaj Partisë sonë, por nuk është askush tjetër përveç vetes ata që me siguri meritojnë një hark mirënjohjeje,” tha ai.

Fokusi kaq i madh tek qytetarët ishte një largim i madh për ngjarje të tilla, ku fjalimet zakonisht mbushen me tema më ideologjike dhe lavdërime të Partisë së Punëtorëve të Koresë në pushtet, tha Lee. “Fjalimi duhej të ishte qartë për njerëzit dhe për ata,” tha ajo. (reuters)

Loading...
Previous article“Nuk e mbaj maskën”, emigranti shqiptar në Itali bën për spital 3 policë
Next articleVIDEO: Si në film aksion, pronari i dyqanit vret 3 grabitësit