Home Bota VIDEO/ Lufta me Armeninë, presidenti azer: Xhebraili është i yni, kjo është...

VIDEO/ Lufta me Armeninë, presidenti azer: Xhebraili është i yni, kjo është hakmarrja jonë!

Ushtria azerbajxhanase ka çliruar 13 fshatra të tjerë afër qytetit të Jabrayil nga forcat armene, njoftoi të hënën presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev.

“Fshatrat Soltanli, Emirvarli, Mashanli, Hasanli, Alikeykhanli, Gumlag, Hajili, Goyerchinveysalli, Niyazguzlar, Kechel Memmedli, Shahvelli, Haxhi Ismayilli dhe Isagli në qytetin e Jabrayil u çliruan. Karabaku është Azerbajxhan!” Tha Aliyev në Tëitter.

“Ushtria azerbajxhanase u hakmor në mënyrë adekuate dhe çliroi vendbanimet,” shtoi Aliyev.

Ai vuri në dukje se Forcat e Armatosura armene shkelën armëpushimin humanitar të rënë dakord duke përdorur artileri të rëndë për të granatuar zonat e populluara nga Azerbajxhani dhe pozicionet luftarake.

Armenia dhe Azerbajxhani arritën një marrëveshje të re mbi ndërprerjen e përkohshme të konfliktit në Karabag. Armëpushimi hyri në fuqi në mesnatën e së shtunës, por u shkel pa gdhirë dita. /tesheshi.com/

Loading...
Previous articlePolicia greke në kërkim të “kasapit” shqiptar
Next articleNëna në Irak hedh nga ura mbi lumin Tigër dy fëmijët e saj të vegjël