Home Lajmet kryesore 14 të arrestuar në Vjenë për sulmin terrorist, mes tyre dy kosovarë

14 të arrestuar në Vjenë për sulmin terrorist, mes tyre dy kosovarë

Policia e Austrisë ka arrestuar 14 të dyshuar për sulmin terrorist që ndodhi ditë më parë në Vjenë, mes tyre edhe katër shqptarë, dy kosovarë, shkruan Gazeta Metro.

Të arrestuarit me prejardhje nga Kosova janë Kujtim Kadriu nga Ferizaj, dhe Arijanit Fetaj nga Reçani

Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karim Nehammare, në mbrëmjen e djeshme tha se nuk ka ndonjë dëshmi se ka pasur atentatorë tjerë, pos shqiptarit nga Maqedonia Veriore, Kujtim Fejzulai.

Autoritetet e Maqedonisë Veriore kanë konfirmuar gjithashtu se personat me iniciale për Argent G. dhe Uzeir A.

Kutjojmë,që Kujtim Fejzulai është i dyshuari kryesor, 20 vjeçari me prejardhje nga Maqedonia e Veriut, nga Çellopeku i Tetovës.

Kujtimi, që vdiq gjatë sulmit natë e krimit që tmerroi Vjenën e gjithë botë. Ai kishte mbajtur një kalashnikov të shkurtuar, një pushkë sulmi, dhe një armë dore, duke qëlluar pa iu dridhur çerpiku nëpër rrugët e Vjenës, duke lënë të vdekur katër persona dhe plagosur 20 të tjerë./gazetametro.net

Loading...