Home Ballkani ISIS merr përsipër atentatin në Vjenë: Ai ishte ushtari ynë

ISIS merr përsipër atentatin në Vjenë: Ai ishte ushtari ynë

ISIS ka marr përsipër atentatin e djeshëm në Vjenë, që shkaktoi 4 viktima dhe të plagosur të shumtë, të paktën 22.

Sipas ekspertëve të organizatës terroriste, ISIS ka shpërndarë në mjetet e saj të informacionit që Abu Dujana al-Albani, emrin arab i dhënë nga ISIS Kujtim Fejzullahit “ka kryer një sulm me pistoleta dhe thika si ushtarë i Kalifatit”.

Ndërkohë, janë 5 personat e arrestuar dhe 14 të ndaluar nga autoritetet austriake dhe zvicerane. Faktikisht dy persona u arrestuan pikërisht në Zvicër, të dyshuar si të lidhur me organizimin e sulmit.

Ngjarja ndodhi pak orë para se të hynin në fuqi kufizimet e reja kombëtare, në përpjekjen për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Qytetarët po shijonin pije e ushqime jashtë, para shtetrrethimit në mesnatë. Terroristët kanë qëlluar me armë zjarri ndaj atyre që ishin ulur në bare e restorante në disa pika historike të qytetit.

Loading...
Previous articleDETAJET/ “I burgosur më parë për lidhje me ISIS”, terroristi shqiptar i Vienës pozonte me armët para se të vriste katër njerëz dhe i hidhte në rrjetet sociale
Next articleMaqedonia e Veriut: Edhe dy shtetas maqedonas kanë qenë të përfshirë në sulmin në Vjenë