Home Lajmet kryesore Covid-19/ Gruaja u burgos për fshehje të takimit me një mashkull

Covid-19/ Gruaja u burgos për fshehje të takimit me një mashkull

Një grua në Singapor që fshehu takimet e saj me një mik mashkull nga gjurmimi i kontaktit me koronavirusin është dënuar me pesë muaj burg.

Oh Bee Hiok, 65 vjeç, ishte e shqetësuar se familja e saj do të mendonte se ajo kishte një lidhje nëse zbulonte takimet.

Zyrtarët zbuluan daljet pasi shqyrtuan CCTV dhe materiale të tjera.

Singapori përdor masa të rrepta për t’u përpjekur të mbajë nën kontroll infeksionet. Ajo ka regjistruar 29 vdekje dhe relativisht pak raste.

Zonja Oh u takua me 72-vjeçaren Lim Kiang Hong pesë herë para se ajo të dilte pozitive për Covid-19 në shkurt.

Dyshja do të takohej për drekë, darkë ose çaj kur burri i zonjës Oh ishte jashtë duke luajtur badminton, tha një prokuror i çështjes, sipas Straits Times.

“Ajo nuk dëshironte që familja e saj ose familja e Lim të mësonin se ata po dilnin kaq shpesh, pasi mendoi se familja dhe miqtë e tyre do të dyshonin se ishin në një lidhje romantike dhe përhapnin thashetheme rreth tyre që ishin në një lidhje jashtëmartesore”, thanë dokumentet e gjykatës.

Kur ajo u shtrua në spital, Znj. Oh foli me shoqen e saj në telefon dhe i kërkoi që të mbante sekrete daljet e tyre, citon BBC.

Lim më pas doli pozitiv për koronavirus në Mars.

Një avokat i zonjës Oh tha se ajo nuk e kishte infektuar shoqen e saj me virusin.

Duke përdorur të dhënat e parkimit, deklaratat e kartave të kreditit, të dhënat e thirrjeve dhe CCTV, autoritetet ishin në gjendje të zbulonin takimet midis çiftit.

Gjykatësi në çështje i quajti arsyet e zonjës Oh për të fshehur daljet “egoiste … brenda interesit të ngutshëm publik duhet të kontrollohet pandemia”, sipas transmetuesit CNA, cituar nga agjencia e lajmeve AFP.

Gjatë vendimit të premten, ai shtoi se gjykata duhej të dërgonte një mesazh se fshehja e informacionit nga gjurmuesit e kontaktit ishte “plotësisht e papranueshme”.

Znj. Oh u deklarua fajtore për akuzën e pengimit të përpjekjeve për gjurmimin e kontakteve.

Në pranverën e vitit 2020, Singapori kryesisht arriti të kontrollojë përhapjen e koronavirusit përpara se një grup i madh rastesh të përhapet në konvikte të punëtorëve migrantë.

Qyteti ka raportuar gati 60,000 infeksione.

Loading...