Home Lajmet kryesore Ky është fundi? Mafia më e madhe në Itali po shkatërrohet, 320...

Ky është fundi? Mafia më e madhe në Itali po shkatërrohet, 320 mafiozë ndodhen në kafaze metalike, kush është prokurori i frikshëm

Një nga gjyqet më të mëdha të mafias në Itali filloi të mërkurën (13 Janar), ku më shumë se 320 mafiozë të dyshuar dhe bashkëpunëtorët e tyre përballen me një sërë akuzash, përfshirë zhvatjen, trafikimin e drogës dhe vjedhjet.

Çështja synon klanin ‘Ndrangheta, i cili është i vendosur në Kalabri, bishti i çizmës së Italisë dhe konsiderohet nga prokurorët si grupi mafioz më i fuqishëm në vend, duke eklipsuar lehtësisht bandën më të famshme Cosa Nostra në Siçili.

Gjyqi po mbahet në një qendër thirrjesh të konvertuar në qytetin kalabrez të Lamezia Terme, me të pandehurit të vendosur në kafaze metalikë dhe rreshtat e tavolinave të ngritura për qindra avokatë, prokurorë, gazetarë dhe spektatorë që pritet të marrin pjesë.

Shumë nga të akuzuarit janë punëtorë të jakave të bardha, duke përfshirë avokatë, llogaritarë, biznesmenë, politikanë vendas dhe policë, të cilët kryeprokurori Nicola Gratteri thotë se ndihmuan me dëshirë ‘Ndrangheta në ndërtimin e perandorisë së saj të krimit’.

Duke folur për gazetarët ndërsa ai hyri në ndërtesën e gjykatës, Gratteri tha se hetimi kishte inkurajuar vendasit të flasin.

“Në dy vitet e fundit kemi parë një rritje të proceseve gjyqësore nga sipërmarrës të shtypur dhe qytetarë, viktima të fajdesë, njerëz që me vite kanë jetuar nën kërcënimet e ‘Ndrangheta’, tha prokurori, i cili ka kaluar më shumë se 30 vjet duke luftuar.

Shteti do të thërrasë 913 dëshmitarë dhe do të publikojë 24,000 orë biseda të përgjuara për të mbështetur akuzat e panumërta. Gratteri tha se ai priste që gjyqi të zgjaste një vit për të përfunduar, me gjykatën që do të jetë hapur gjashtë ditë në javë.

92 të dyshuar të tjerë kanë zgjedhur një gjykim të shpejtë në të njëjtën çështje, me seancat e tyre që do të fillojnë më vonë në janar, ndërsa një grup shumë më i vogël i të pandehurve do të gjykohet në shkurt për pesë vrasje – përfshirë vrasjen e një mafiozi i cili u qëllua për vdekje sepse ishte homoseksual, thonë prokurorët.

Hera e fundit që Italia provoi qindra mafiozë të pretenduar njëkohësisht ishte në 1986 në Palermo në një rast që përfaqësonte një pikë kthese në luftën kundër Cosa Nostra, duke shënuar fillimin e rënies së mprehtë të grupit.

Ky gjyq kishte një ndikim të madh sepse kishte në shënjestër familjet e shumta të mafies. Gjyqi kalabrez përqendrohet kryesisht në vetëm një grup – klani Mancuso nga provinca e Vibo Valentia – duke lënë të paprekur pjesën më të madhe të hierarkisë kryesore të ‘Ndrangheta-s.

“Rruga përpara është ende shumë e gjatë, por ne nuk duhet të heqim dorë sepse ka mijëra njerëz që besojnë në ne. Ne nuk mund t’i zhgënjejmë”, tha Gratteri për Reuters.

Bonus Video:

Loading...