Home Lajmet kryesore Trafikonin heroinë nga Turqia në Greqi, burgim të përjetshëm për dy shqiptarët

Trafikonin heroinë nga Turqia në Greqi, burgim të përjetshëm për dy shqiptarët

Gjashtë persona u dënuan me burgim të përjetshëm për trafikimin e 42 kilogramëve heroinë, vlera totale e së cilës, sipas autoriteteve greke, arrinte në 800,000 euro.

Rasti u zbulua nga policia e Sigurimit Komotini kur pas një operacioni, në shtator 2019, u arrestuan në Selanik katër bullgarë dhe dy shqiptarë, të moshës 31 deri 55 vjeç. Droga e konfiskuar u gjet me ndihmën e një qeni policie në dy makina.

Sipas hetimit, heroina dyshohet se ishte importuar nga kufiri greko-turk dhe vlerësohet të ketë qenë me origjinë bullgare. Ndërsa kishte për qëllim trafikimin në Athinë.

Shumica e të akuzuarve e mohuan akuzën, por nuk i bindën gjykatësit e Gjykatës Penale e përbërë nga tre anëtarë të Selanikut që i shpallën ata fajtorë pa njohur rrethanat lehtësuese, duke u shqiptuar secilin prej tyre dënimin me burgim të përjetshëm, shkruajnë mediat greke.

Loading...
Previous articleBBC reportazh për shqiptarët në kampin ‘Al Hol’ në Siri: Gara për t’i shpëtuar nga kampi xhihadist! Sjell historinë e Eva Dumanit
Next article“Nxiti kryengritjen e dhunshme”, prezantohet zyrtarisht në Kongres rezoluta për shkarkimin e Trump