Home Lajmet kryesore “Unë jam 66 vjeç”, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën

“Unë jam 66 vjeç”, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se nuk do ta marrë vaksinën e Oxford-AstraZeneca pasi nuk është e rekomanduar për grupmoshën e saj, raportojnë mediat.

Autoritetet gjermane nuk e kanë aprovuar vaksinën për njerëzit mbi 65 vjeç për shkak të mungesës së të dhënave për efikasitetin e saj tek njerëzit e moshuar.

“AstraZeneca është një vaksinë e besueshme, efektive dhe e sigurt, e aprovuar nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe e rekomanduar në Gjermani deri në moshën 65 vjeç”,- tha Merkel.

Bonus Video:

Loading...