Home Lajmet kryesore Video-ja bën xhiron e rrjetit: Macja dërgon kotelet në spital dhe kërkon...

Video-ja bën xhiron e rrjetit: Macja dërgon kotelet në spital dhe kërkon ndihmën e mjekëve

Një mace në Turqi po bën xhiron e rrjetit, pasi ka prekur shumë zemra me veprimin e saj.

Personeli në klinikën e një drejtorie të kujdesit shëndetësor të drejtuar nga komuna lokale në rrethin Karabağlar të Izmirit u befasua kur nëna tërhoqi zvarrë një nga kotelet e saj në zyrën e tyre. Një ditë më vonë, ajo u kthye me një kotele tjetër. Mjekët dhe infermierët zbuluan se të dy kotelet kishin probleme me sytë e tyre për shkak të një infeksioni. Pas kujdesit fillestar, ato u dorëzuan në departamentin veterinar të komunës ku ata u trajtuan dhe u shëruan. Kotelet endacake dhe nëna e tyre u vendosën për birësim më vonë.

“Ne e njihnim këtë mace. Ajo ishte një endacake që endej afër dhe ne i jepnim asaj ushqim dhe ujë. Ne nuk e dinim se ajo kishte lindur kotele, ”tha një zyrtar i klinikës. Zyrtari tha se ata e vunë re kafshën ndërsa ishin duke vizituar pacientë ndërsa ajo filloi “të mjaullinte vazhdimisht”. Kur panë se diçka nuk ishte në rregull me kotelet, ata hodhën një vështrim nga afër dhe zbuluan se sytë e koteleve ishin mbyllur fort. “Ne u dhamë atyre disa ilaçe dhe ata filluan të hapnin sytë dhe më vonë, ne i transferuam në departamentin veterinar. Ishte hera e parë që një kafshë hyri në klinikën tonë dhe ishte një moment shumë emocional për ne, ”tha zyrtari. Megjithëse, kjo nuk është hera e parë në Turqi që një specie kafshësh ndjen se ku duhet të shkojnë kur janë të sëmurë ose kur kërkojnë përkujdesje.

Loading...
Previous articleEMRAT/ U kapën me laborator heroine, dënohen tre shqiptarët në Itali
Next articleAna e errët: Sekretet e pista të Luksemburgut, “parajsës” ku të gjithë duan të jetojnë