Home Bota Vala shkatërruese e Covid në Indi, Delhi s’ka më as dru për...

Vala shkatërruese e Covid në Indi, Delhi s’ka më as dru për të djegur të vdekurit

NEW DELHI, INDIA - APRIL 22: Cemetery workers wearing PPE kits (personal Protection Equipment) sort logs of wood for the funeral pyres to perform the last rites of the patients who died of the Covid-19 coronavirus disease on April 22, 2021 at a crematorium in the outskirts of New Delhi, India. With recorded cases crossing 300,000 a day, India has more than 2 million active cases of Covid-19, the second-highest number in the world after the U.S. A new wave of the pandemic has totally overwhelmed the country's healthcare services and has caused crematoriums to operate day and night as the number of victims continues to spiral out of control. (Photo by Anindito Mukherjee/Getty Images)

Në një kohë kur sistemi shëndetësor ndodhet në një gjendje kolapsi, Delhi Verior po përballet edhe me mungesën e druve për djegien e trupave. Me anë të një letre, kryebashkiaku i Delhi-t Verior Jai Prakash i kërkoi ministrit kryesor të Delhit Arvind Kejriwal, që t’i drejtohej departamentit të pyllit për furnizim të vazhdueshëm me dru.

“Ju lutem, jepini udhëzimet e duhura departamentit të pyjeve në mënyrë që krematoriumet të vazhdojnë të bëjnë punën e tyre pa ndërprerje dhe familjet e të ndjerëve të mos vihen në asnjë lloj vështirësie,” shkruhet në letër.

Delhi është goditur rëndë nga vala e radhës e koronavirusit, ndërsa qeveria lokale raportoi 381 viktima në kryeqytet të martën. Në mbarë vendin, India numëron tashmë 200 mijë vdekje të shkaktuara nga Covid-19, pasi regjistroi 3,293 humbje jete të tjera në 24 orët e fundit

360,960 raste të reja u regjistruan gjithashtu nga Departamenti Indian i Shëndetësisë të Martën, duke shënuar ditën e shtatë rresht me më shumë se 300,000 raste të reja. sb/abcnews.al/

Loading...
Previous articleOSBE nxin 25 Prillin/ Votat e shitura, mediat e kapura, databaza me të dhënat personale
Next articleShqiptarët dhe kokaina/ Pistoleta, municione dhe 60 mijë paund u sekuestruan në Londrën e Veriut (Emrat)