Home Kronika Shqiptarët dhe kokaina/ Pistoleta, municione dhe 60 mijë paund u sekuestruan në...

Shqiptarët dhe kokaina/ Pistoleta, municione dhe 60 mijë paund u sekuestruan në Londrën e Veriut (Emrat)

Dy persona janë akuzuar pasi u kapën me një armë të mbushur, municione, 60,000 £ para dhe kokainë, në një apartament në Brent Cross, London North West.

Oficerët nga Partneriteti i Krimit të Organizuar – një njësi e përbashkët NCA dhe Shërbimi i Policisë Metropolitane – bastisën pronën në Claremont Road dje (7 maj 2021).

Gjatë kontrollit ata kapën mbi 100 mbështjellje kokainë, peshore dhe mjete të tjera që tregtonin drogë, së bashku me 60,000 paund të parave kriminale.

Oficerët gjetën armën, një pistoletë vetë-ngarkuese Retay 17, të fshehur në një shportë lavanderie me tre fishekë municioni të fshehur në revistë. Gjithashtu u gjetën katër arka të tjera municioni.

Errison Hasaj, 21 vjeç dhe Bledar Kuraj, 23, të dy shtetas shqiptarë, u arrestuan dhe u akuzuan për posedim të një arme zjarri dhe municioni, posedim me qëllim për të furnizuar kokainë dhe posedim të pasurisë kriminale.

Ata do të paraqiten në Gjykatën e Magjistraturës Willesden sot (8 maj).

Matt McMillan, nga Partneriteti i Krimit të Organizuar, tha: “Ky operacion ilustron çështjen që droga dhe dhuna janë të lidhura thelbësisht. Fakti që arma e zjarrit e sekuestruar ishte e vlefshme dhe e mbushur do të thoshte se paraqiste një rrezik domethënës për publikun, i cili tani është zbutur. Përmes këtij partneriteti, NCA dhe Met mbeten të përkushtuar për të ndaluar furnizimin me ilaçe të paligjshme dhe armë zjarri në Londër, dhe për të mbrojtur publikun nga dëmtimet”.

Loading...
Previous articleVala shkatërruese e Covid në Indi, Delhi s’ka më as dru për të djegur të vdekurit
Next articleKush e mbështet Hamasin dhe prej ku i marrin raketat?