Home Ballkani Zbulimi ‘i tmerrshëm’ në Kanada/ Në oborrin e shkollës gjenden skeletet e...

Zbulimi ‘i tmerrshëm’ në Kanada/ Në oborrin e shkollës gjenden skeletet e 215 fëmijëve të varrosur, dëshmitë tronditëse!

The former Kamloops Indian Residential School is seen on Tk???emlups te Secw??pemc First Nation in Kamloops, B.C. on Thursday, May 27, 2021. The remains of 215 children have been found buried on the site of a former residential school in Kamloops, B.C. THE CANADIAN PRESS/Andrew Snucins

Shteti kanadez është zgjuar me një lajm jo të zakontë për një vend social. Pas vitesh të tëra kërkimi, dje u arrit të zbulohej një varrezë masive pranë shkollës rezidenciale indiane Kamloops në Kanada. Konfirmimi që fëmijët e moshës 3 vjeç ishin varrosur në mjediset e shkollës kristalizon trishtimin që ata kanë mbartur gjatë gjithë jetës së tyre.

“Unë humba zemrën time, ishte aq shumë lënduese dhe e dhimbshme që më në fund dëgjova, që bota e jashtme, të dëgjonte më në fund atë që supozonim se po ndodhte atje”, tha Harvey McLeod, i cili ndoqi shkollën për dy vjet në fund të viteve 1960, në një intervistë telefonike me CNN të premten.

“Historia është aq joreale, sa që dje u bë e vërtetë për shumë prej nesh në këtë komunitet”, tha ai. Komuniteti Tk’emlúps te Secwépemc në brendësinë jugore të Kolumbisë Britanike, ku ishte vendosur shkolla, lëshoi ​​një deklaratë të enjten vonë duke thënë se një “humbje e paimagjinueshme për të cilën u fol por nuk u dokumentua kurrë” u konfirmua.

The former Kamloops Indian Residential School is seen on Tk???emlups te Secw??pemc First Nation in Kamloops, B.C. on Thursday, May 27, 2021. The remains of 215 children have been found buried on the site of a former residential school in Kamloops, B.C. THE CANADIAN PRESS/Andrew Snucins

Ish Shkolla Rezidenciale Indian Kamloops të enjten, 27 Maj, në Kamloops, British Columbia, Kanada. Eshtrat e 215 fëmijëve janë gjetur të varrosur në shkollë, e cila u mbyll në vitin 1978.

“Këtë fundjavë, me ndihmën e një specialisti radarësh, u vërtetua gjetja dhe konfirmimi i eshtrave të 215 fëmijëve të cilët ishin studentë të shkollës rezidenciale indiane Kamloops”, tha Shefi Rosanne Casimir i komunitetit Tk’emlúps te Secwépemc.

“Sipas njohurive tona, këta fëmijë të zhdukur janë persona të vdekur por pa dokumente”, tha ai në deklaratë.

Për dekada, McLeod thotë se ai dhe ish studentët si ai do të pyesnin veten se çfarë kishte ndodhur me miqtë dhe shokët e klasës.

Harvey McLeod ndoqi shkollën Kamloops në fund të viteve 1960. Ai tha se shkolla i plagosi brezat e anëtarëve të këtij institucioni

“Ndonjëherë njerëzit nuk ktheheshin, ne ishim të lumtur për ta, ne menduam se ata ikën, duke mos ditur nëse ata e bënë apo çfarëdo që u ndodhi atyre”, tha McLeod, i cili tani shërben si shef i grupit të Nicola Upper Columbia British.

“Kishte diskutime që kjo mund të ketë ndodhur, që ato mund të kenë kaluar”, thotë ai duke shtuar, “ajo që kuptova dje ishte sa i fortë isha, si një djalë i vogël, sa i fortë isha sot këtu, sepse e di që shumë njerëz nuk shkuan në shtëpi”.

Shkolla Rezidenciale Kamloops ishte një nga më të mëdhatë në Kanada dhe funksionoi nga fundi i shekullit të 19-të deri në fund të viteve 1970-të. Ajo u hap dhe u drejtua nga Kisha Katolike derisa qeveria federale e mori atë në zotërim në fund të viteve 1960.

Ajo u mbyll përgjithmonë rreth një dekadë më vonë dhe tani shërben si muze dhe një objekt komuniteti me ngjarje kulturore dhe përkujtimore. Udhëheqësit e komunitetit thonë se hetimi do të vazhdojë së bashku me Zyrën e Gjykatës së Kolumbisë Britanike dhe se zyrtarët e komunitetit dhe qeverisë do të sigurojnë që mbetjet të mbrohen dhe identifikohen. Kryeprokurorja Lisa Lapointe lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se zyra e saj është në fazat e hershme të procesit të mbledhjes së informacionit.

“Ne e njohim shkatërrimin tragjik, pikëllues që sistemi kanadez i shkollës rezidenciale ka shkaktuar ndaj kaq shumë njerëzve dhe mendimet tona janë me të gjithë ata që janë në zi sot”, tha ajo.

Në vitin 2015 Komisioni i së Vërtetës dhe Pajtimit të Kanadasë lëshoi ​​një raport që detajonte trashëgiminë e dëmshme të sistemit shkollor rezidencial të vendit. Mijëra fëmijë kryesisht autoktonë u ndanë nga familjet e tyre dhe u detyruan të ndjekin shkollat.

Raporti detajonte dekada të abuzimit fizik, seksual dhe emocional të pësuar nga fëmijët në institucionet qeveritare dhe të drejtuara nga kisha.

‘Kapitull i tmerrshëm në historinë kanadeze’

“Lajmi që varret masive u gjetën në ish shkollën rezidenciale Kamloops më thyen zemrën – është një kujtesë e dhimbshme e atij kapitulli të errët dhe të turpshëm të historisë së vendit tonë. Unë jam duke menduar për të gjithë të prekurit nga ky lajm shqetësues. Ne jemi këtu për ju”, shkroi në Twitter kryeministri kanadez, Justin Trudeau të premten.

Në një intervistë me CNN, Carolyn Bennett, ministrja e Kanadasë e Marrëdhënieve

Kurorë-Indigjene, thotë se ky zbulim u flet të gjithë kanadezëve për një “të vërtetë shumë të dhimbshme” dhe një “kapitull të tmerrshëm në historinë kanadeze”.

“Kjo ishte arsyeja pse pesë nga thirrjet për veprim të Komisionit të së Vërtetës dhe Pajtimit donin që ne të merreshim me fëmijët e zhdukur dhe varret e pashënuara sepse ata e dinin se kishte shumë më tepër nga ato që kishin mundur të konstatonin në seanca”, tha Bennett.

Komisioni rekomandoi 94 thirrje për veprim. Grupet e të drejtave indigjene thonë se shumë pak prej tyre kanë vepruar, përfshirë nevojën për shëndetësi dhe barazi arsimore midis fëmijëve autoktonë dhe jo-indigjenë.

Në vitin 2019, Trudeau tha se ai dhe qeveria e tij pranuan dëmin e shkaktuar ndaj pjesës indigjenë në Kanada, e cila arriti deri në gjenocid, duke thënë në atë kohë se qeveria do të shkonte përpara për “t’i dhënë fund kësaj tragjedie të vazhdueshme”.

McLeod thotë se sistemi i shkollës rezidenciale ka shkaktuar dhunë për breza me radhë në familjen e tij dhe abuzimi që ai pësoi në shkollën në Kamloops e terrorizoi atë dhe familjen e tij.

Foto e fëmijërisë së Harvey McLeod (majtas)

“Abuzimi që më ndodhi ishte fizik, ishte seksual, po, dhe në 1966 isha një person që nuk doja të jetoja më, më ndryshoi mua”, tha McLeod, duke krahasuar traumën që ai pësoi me atë të një robi lufte.

Ai thotë se hyri në shkollë në 1966 së bashku me shumicën e vëllezërve dhe motrave të tij.

“Shtatë prej nesh shkuan në të njëjtën kohë, e njëjta shkollë në të cilën nëna ime dhe babai im shkuan, nuk kishte një mundësi, ishte një kërkesë, ishte ligji. Dhe unë vetëm mund të imagjinoj se si mund të ndiheshin nëna ime dhe babai im, kur na dërguan atje, duke ditur se çfarë kishin përjetuar në atë shkollë”, tha ai.

Siç u dokumentua nga Komisioni i së Vërtetës dhe Pajtimit, shumë prej fëmijëve në shkollat ​​rezidenciale nuk morën kujdesin e duhur mjekësor me disa që vdisnin para kohe nga sëmundje si tuberkulozi.

Komisioni vlerëson se më shumë se 4,000 fëmijë vdiqën ndërsa ishin në shkolla rezidenciale për një periudhë prej disa dekadash, por raporti përfundimtar i komisionit pranon se ishte e pamundur të dihej numri i vërtetë.

McLeod thotë se zbulimi i kësaj jave në ish shkollën e tij tashmë ka ndihmuar anëtarët e komunitetit që ai njeh të diskutojnë abuzimin që kanë pësuar dhe traumën ndër-gjeneratave që ka shkaktuar.

Ai thotë se do të dëshironte të merrej me shërimin dhe tani dëshiron të shmangë drejtimin e gishtave ose fajin.

“Unë kam falur, kam falur prindërit e mi, kam falur abuzuesit e mi, kam thyer zinxhirin që më mbajti në atë shkollë, nuk dua të jetoj më atje, por në të njëjtën kohë sigurohuni që njerëzit që nuk erdhën në shtëpi janë të njohur dhe të respektuar dhe të sjellë në shtëpi në një mënyrë të mirë”, tha ai.

Loading...
Previous article“Nuk e durova më, ma kishte sjellë tek hunda”/ Ky është 25 vjeçari që u vra në Shkodër, fqinji e qëlloi me kallashnikov se i ngacmonte vajzat
Next articleKrimi horror në Librazhd, ky është burri që vrau me sëpatë gruan dhe më pas vari veten